Kraj

Po co Trump Polsce, a Polska Trumpowi

Co przyniesie wizyta prezydenta USA w Polsce

W wersji optymistycznej wizyta Trumpa przyczyni się do umocnienia wojskowych więzi między Polską a USA. W wersji optymistycznej wizyta Trumpa przyczyni się do umocnienia wojskowych więzi między Polską a USA. Ali Shaker / Voice of America
Dobre stosunki z Waszyngtonem to polska racja stanu, bez względu na osobę prezydenta USA. I dlatego pewne oczekiwania powinny być niezmienne. Przede wszystkim, że Donald Trump potwierdzi zobowiązania sojusznicze z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego – owe słynne „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Tylko co on i jego kraj mogą mieć w zamian? Czego może oczekiwać od Polski i regionu? Oto nasz redakcyjny dwugłos.
Polityka prezydenta Trumpa jest wypadkową jego osobowości i sugestii współpracowników.Mike Segar/Reuters/Forum Polityka prezydenta Trumpa jest wypadkową jego osobowości i sugestii współpracowników.

Po co Trump Polsce

Poprzedni prezydent USA Barack Obama, po inwazji Rosji na Krym, wprowadził tzw. ERI – European Reassurance Initiative, program wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Kluczowym tu słowem jest właśnie reassurance – zapewnienie, gwarancja, jaką Ameryka chciała dać sąsiadom Rosji. Czy udałoby się – w ramach ERI – przeznaczyć środki na stałą, bardziej znaczącą, niż obecna rotacyjna, obecność USA w Polsce? To również byłyby oczekiwania poważne i racjonalne.

Polityka 27.2017 (3117) z dnia 04.07.2017; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Po co Trump Polsce, a Polska Trumpowi"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021