Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Po co Trump Polsce, a Polska Trumpowi

Co przyniesie wizyta prezydenta USA w Polsce

W wersji optymistycznej wizyta Trumpa przyczyni się do umocnienia wojskowych więzi między Polską a USA. W wersji optymistycznej wizyta Trumpa przyczyni się do umocnienia wojskowych więzi między Polską a USA. Ali Shaker / Voice of America
Dobre stosunki z Waszyngtonem to polska racja stanu, bez względu na osobę prezydenta USA. I dlatego pewne oczekiwania powinny być niezmienne. Przede wszystkim, że Donald Trump potwierdzi zobowiązania sojusznicze z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego – owe słynne „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Tylko co on i jego kraj mogą mieć w zamian? Czego może oczekiwać od Polski i regionu? Oto nasz redakcyjny dwugłos.
Polityka prezydenta Trumpa jest wypadkową jego osobowości i sugestii współpracowników.Mike Segar/Reuters/Forum Polityka prezydenta Trumpa jest wypadkową jego osobowości i sugestii współpracowników.

Po co Trump Polsce

Poprzedni prezydent USA Barack Obama, po inwazji Rosji na Krym, wprowadził tzw. ERI – European Reassurance Initiative, program wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Kluczowym tu słowem jest właśnie reassurance – zapewnienie, gwarancja, jaką Ameryka chciała dać sąsiadom Rosji. Czy udałoby się – w ramach ERI – przeznaczyć środki na stałą, bardziej znaczącą, niż obecna rotacyjna, obecność USA w Polsce? To również byłyby oczekiwania poważne i racjonalne.

Polityka 27.2017 (3117) z dnia 04.07.2017; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Po co Trump Polsce, a Polska Trumpowi"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >