Kraj

Demokracja zawsze uwiera

Prof. Krygier o tym, jak budować stabilne państwo demokratyczne

Prof. Martin Krygier Prof. Martin Krygier Jessica Hromas/Fairfax Media
Prof. Martin Krygier o sporach o konstytucję, starych i młodych demokracjach oraz o tym, że tworząc ład polityczny, trzeba brać pod uwagę lokalną kulturę.
„Wielkość i słabość wschodnioeuropejskich demokracji jest w jakimś stopniu ceną za „negocjowane rewolucje” bez ofiar w ludziach i zgliszcz”.Taurus/PantherMedia „Wielkość i słabość wschodnioeuropejskich demokracji jest w jakimś stopniu ceną za „negocjowane rewolucje” bez ofiar w ludziach i zgliszcz”.

Jacek Żakowski: – Co jest nie tak z naszą konstytucją?
Martin Krygier: – Nic specjalnego raczej jej nie dolega. Ale żadna konstytucja nie jest idealna. Każda władza jest niezadowolona z każdej konstytucji, bo konstytucje ograniczają władzę.

Mało gdzie każdy kolejny rząd twierdzi, że trzeba zmienić konstytucję.
Bo to zawsze budzi podejrzenia. A demokratyczna władza na ogół woli być ograniczona – nawet przez konstytucję, którą krytykuje.

Polityka 29.2017 (3119) z dnia 18.07.2017; Rozmowy Żakowskiego; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Demokracja zawsze uwiera"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021