270 asesorów złożyło ślubowanie przed Zbigniewem Ziobrą
Od ministra Ziobry będzie zależało, którzy asesorzy staną się sędziami.
Zbigniew Ziobro życzył w czwartek asesorom osobistej odwagi i pewności siebie.
Adam Chelstowski/Forum

Zbigniew Ziobro życzył w czwartek asesorom osobistej odwagi i pewności siebie.

W czwartek 270 asesorów złożyło w Warszawie ślubowanie przed ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, jego zastępcami Łukaszem Piebiakiem i Michałem Wójcikiem.

Wszyscy, którzy przyjęli etaty asesorskie, w ciągu dwóch tygodni muszą stawić się w sądach. Minister sprawiedliwości przez wiele miesięcy wstrzymywał konkursy na zwalniające się etaty sędziów – kosztem sprawności działania sądów. Tak uzbierały się 323 etaty.

Zbigniew Ziobro życzył w czwartek asesorom osobistej odwagi i pewności siebie. W warunkach, które im stworzył, z pewnością odwaga będzie cechą pożądaną. – Życzę, abyście państwo przypadkiem nie ulegali medialnym czy politycznym rozmaitym argumentom, debatom czy też czasami wręcz frywolnym opiniom – tak delikatnie je określę – które podważają status asesora jako asesora, który gwarantuje w swym warsztacie pracy niezależność i niezawisłość – mówił Ziobro.

Przekonywał, że nikt nie będzie pytał asesorów o poglądy polityczne. I życzył, by zachowali „tę niezależność i niezawisłość w swoim orzecznictwie od jakiejkolwiek władzy, od władzy politycznej, ktokolwiek ją będzie sprawował”.

Trudno wierzyć w szczerość życzeń ministra Ziobry, bo asesura zaprojektowana przez niego daje mu ogromne możliwości nadużywania władzy do manipulowania asesorami i łamania sędziowskiej niezależności.

1. W maju Zbigniew Ziobro przeforsował ustawę, według której droga do zawodu sędziego prowadzi głównie przez asesurę. Dotąd żeby zostać sędzią, każdy musiał wystartować w konkursie. Od teraz konkursów na wolne stanowiska będzie jak na lekarstwo. Każdego roku ze szkoły podporządkowanej ministrowi wyjdzie kilkudziesięciu absolwentów, którzy, jako asesorzy, będą zajmować zwalniane etaty. Asesorzy mają prawie takie same uprawnienia jak sędziowie. Nie będą mogli jednak stosować tymczasowego aresztu, rozpoznawać zażaleń na postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa i zajmować się sprawami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną