Kraj

Stracone złudzenia

Wojna o polskie sądy, część II

Trybunał Konstytucyjny „dobrej zmiany” to rozwiązanie niesłychanie niebezpieczne: pozwoli eliminować sędziów, których upatrzy sobie PiS. Trybunał Konstytucyjny „dobrej zmiany” to rozwiązanie niesłychanie niebezpieczne: pozwoli eliminować sędziów, których upatrzy sobie PiS. Marek Lapis / Forum
Ludzie, którzy tysiącami protestowali w lipcu pod sądami, stracili złudzenia, że mają w prezydencie obrońcę konstytucji i praworządności. Projekty Andrzeja Dudy to kontynuacja myślenia PiS o państwie.
Spór pomiędzy prezydentem a PiS toczy się o władzę. Pytanie: czy prezydent jeszcze chce o nią grać, czy też, zniechęcony reakcją PiS i opozycji oraz powszechną krytyką swoich projektów, będzie szukał okazji do wycofania się.Simona Supino/Forum Spór pomiędzy prezydentem a PiS toczy się o władzę. Pytanie: czy prezydent jeszcze chce o nią grać, czy też, zniechęcony reakcją PiS i opozycji oraz powszechną krytyką swoich projektów, będzie szukał okazji do wycofania się.

Prezydenckie i pisowskie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym oprócz niekonstytucyjności łączy wspólnota celu: by partia rządząca zawsze mogła wpłynąć na konkretne rozstrzygnięcie sądu. Spór między prezydentem a PiS nie toczy się zatem ani o model państwa, ani o reformę sądownictwa. Teraz, kiedy prezydent ujawnił już w całości swoje projekty, wiadomo, że to wyłącznie spór o władzę. Puryści, którzy poważnie traktują prezydenckie weta, narzekają: jak można pracować nad projektami ustaw prezydenckich, skoro jeszcze nie głosowano jego wet?

Polityka 40.2017 (3130) z dnia 03.10.2017; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Stracone złudzenia"

Czytaj także

Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

Jędrzej Winiecki
01.12.2020