Nie będzie kontrmiesięcznicy. 10 listopada Obywatele RP będą przed PKiN

Obywatele RP przed PKiN. W obu znaczeniach tego słowa
Obywatele RP mogą zorganizować największą manifestację w hołdzie Piotrowi Szczęsnemu. Przed mediami stoi kolejne wielkie zadanie – zrozumieć ich decyzję.
Fragmenty listu Piotra Szczęsnego, wyświetlane na elewacji PKiN
WILK/Polityka

Fragmenty listu Piotra Szczęsnego, wyświetlane na elewacji PKiN

Warszawiacy zapalają setki zniczy przed PKiN
WILK/Polityka

Warszawiacy zapalają setki zniczy przed PKiN

Nie brakuje osób, które nie wiedzą, co się wydarzyło przed PKiN
WILK/Polityka

Nie brakuje osób, które nie wiedzą, co się wydarzyło przed PKiN

Jedna z nowych kartek zostawionych przed PKiN
WILK/Polityka

Jedna z nowych kartek zostawionych przed PKiN

Przed PKiN na godzinę przed rozpoczęciem marszu milczenia
WILK/Polityka

Przed PKiN na godzinę przed rozpoczęciem marszu milczenia

Nie ma wątpliwości, że wszyscy komentatorzy polityczni zainteresują się faktem, że 10 listopada Obywatele RP nie przyjdą na Krakowskie Przedmieście, a przed Pałac Kultury. Przyjdą tam, gdzie 19 października 2017 r. aktu samospalenia dokonał Szary Człowiek, bo „jego samotny protest i jego śmierć dotyczą nas bezpośrednio i bardzo boleśnie”.

W dzisiejszym oświadczeniu Obywatele RP wyjaśniają szczegółowo swoją, z pewnością dla niektórych zaskakującą, decyzję. „Piotr Szczęsny napisał »obudźcie się«. Temu właśnie miało służyć samospalenie. Powściągliwość mediów, które dramatowi towarzyszyły milczeniem, być może bezmyślnie pomylonym z zadumą; plugawe, prostackie i okrutne szyderstwa rządzących; obojętna nieświadomość opinii publicznej – taka nie tylko jest przerażająco smutna reakcja na dramat, ale również jedna z jego najgłębszych przyczyn. To właśnie z obojętności na zło miały nas wyrwać płomienie” – czytamy w tym piśmie.

I dalej: „Piotr Szczęsny apelował, byśmy wśród wyborców PiS, a więc także wśród uczestników smoleńskiego »marszu pamięci«, widzieli braci, siostry, rodziców i sąsiadów. Tej prostej zasadzie my, Obywatele RP, byliśmy wierni zawsze, zawsze też respektując człowiecze, polityczne i religijne prawa naszych politycznych przeciwników. Wiemy jednak z bogatych doświadczeń, że listu Piotra Szczęsnego oni nie zechcą wysłuchać. Niech wobec tego nasza nieobecność – demonstracyjna w świetle dotychczasowej historii protestu – zwróci ich uwagę na jego istnienie, powagę i zawarte w nim wartości. Nie krzyczmy więc tego dnia »mordercy!«, choć Piotr Szczęsny pisał, że jego krew plami ręce tej władzy. Sprawmy zamiast tego, żeby dotarł do tych ludzi najgłębszy sens jego przesłania”.

Pod Pałacem Kultury manifestacja Obywateli RP ma przebiegać w wyciszeniu i milczeniu. Ale mimo tych planów nie do końca wiadomo, czego się spodziewać ze strony policji, bo grupa zapowiedziała, że nie zamierza w żaden sposób legalizować zgromadzenia na placu Defilad. Nie wiadomo także, jak decyzja Obywateli RP zostanie skomentowana przez dziennikarzy. Ale z ich wsparciem tej grupie może się udać zorganizować największą jak dotychczas manifestację w hołdzie Szaremu Człowiekowi.

Nie ma już blokady mediów

Obywatele RP zwracają w swoim oświadczeniu uwagę na wiele wątków towarzyszących dramatowi, jaki wydarzył się przed PKiN, w tym ten dotyczący powściągliwości i milczenia mediów przez niemal tydzień od samospalenia pana Piotra. Sami jednak przez kilka pierwszych dni milczeli – list Szarego Człowieka został na ich stronie opublikowany dopiero 22 października.

Trzeba tu zaznaczyć, że niemal wszystkie tytuły i stacje, poza niezależnym portalem OKO.press, pisały o sprawie skromnie lub wcale. Częściowo wynikało to z prośby rodziny pana Piotra, a częściowo – zapewne – z chęci nierozdmuchiwania całej historii mającej wiele wątków, od politycznych przez społeczne, aż po zdrowotne (p. Piotr cierpiał na depresję). I dopiero akcje działaczy ruchów oddolnych, w tym także tych związanych z Obywatelami RP, wyrwały samospalenie, skrajny przecież w swej formie protest pojedynczego człowieka, z tego „medialnego niebytu”.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną