Kraj

Czy PiS ma faktycznie aż 50 proc. poparcia?

Mateusz Morawiecki i ministrowie Mateusz Morawiecki i ministrowie Kancelaria Prezesa RM
Czołówki portali wziął szturmem sondaż Kantar Public dla „Faktu”, w którym PiS miał 50 proc., PO 17 proc., a do Sejmu weszłyby jeszcze Kukiz’15 (11 proc.), Nowoczesna (9 proc.) i SLD (5 proc.).

Kantar Public to firma renomowana, choć jej nazwa jest na polskim rynku świeża – to pracownia łącząca TNS OBOP i Millward Brown.

Sondaż dla „Faktu” był telefoniczny, czyli – w świetle ostatnich doświadczeń – lepiej oddający preferencje wyborców od badań twarzą w twarz z ankieterem, bo zapewniający większe poczucie anonimowości.

Czy rzeczywiście doszło więc do jakiegoś przełomu? Z taką diagnozą warto się wstrzymać. Nie tylko dlatego, że wcale nie było rekordowe – w październiku w CBOS PiS doskoczył do 53 proc.

Jak rozumieć rosnące poparcie dla PiS?

Po pierwsze, badanie zostało przeprowadzone 11 grudnia, już po dymisji Beaty Szydło i w dniu powołania Mateusza Morawieckiego na premiera. To specyficzny moment, gdy z radarów wyborców całkiem zniknęła opozycja. Większą niż zazwyczaj rolę odgrywały emocje, tym razem na korzyść partii rządzącej – odwrotnie niż wiosną tego roku, gdy po próbie odwołania Donalda Tuska przez rząd Szydło podobne emocje wywindowały na chwilę PO na czoło stawki.

Po drugie, „Fakt” podał wyniki, nie uwzględniając wyborców niezdecydowanych – rozdzielił ich proporcjonalnie między wszystkie partie, na czym PiS jako największe ugrupowanie zyskał najbardziej. Tych niezdecydowanych było aż 17 proc., istotnie więcej niż w większości sondaży partyjnych (zazwyczaj jest ich nieco mniej lub nieco więcej niż 10 proc.). Bez tej „premii” poparcie dla PiS zjechałoby do 41,5 proc.

Po trzecie, sondaż „Faktu” wyłamuje się z trendu – sondaże różnych pracowni w listopadzie i grudniu pokazały zniżkę formy partii Jarosława Kaczyńskiego, całkiem zresztą zrozumiałą, jeśli weźmiemy pod uwagę irytujący dla jej elektoratu proces odwoływania Szydło. Badanie „Faktu” jest, przynajmniej na razie, anomalią – dopóki nie potwierdzą go kolejne sondaże.

Nie znaczy to oczywiście, że sondaż jest bez znaczenia. Morale wśród posłów PiS wzrosło, a ich uczucie do Morawieckiego zyskało fundament. Ale wciąż nie jest to fundament bardzo solidny.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną