Szydło odchodzi. Morawiecki będzie premierem
Beata Mazurek, rzeczniczka PiS: „Jest zmiana kierownictwa rządu. Pani premier złożyła rezygnację, premierem zostaje Mateusz Morawiecki”.
Beata Szydło
Paweł Supernak/PAP

Beata Szydło

„Sytuacja międzynarodowa i sytuacja krajowa powoduje, że przed nami troszkę inne zadania” – mówiła po posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS rzeczniczka partii Beata Mazurek. Dodała, że to wymaga nie tylko korekty ministrów, czyli poszczególnych członków rządu, ale również ścisłego kierownictwa. „W związku z tym premier Beata Szydło złożyła rezygnację na ręce Komitetu Politycznego PiS” – relacjonowała Mazurek. Kierownictwo partii uznało, że Szydło nadal powinna zajmować eksponowane stanowiska, ponieważ „zasługuje na to”. Nie sprecyzowała jednak, o jakie stanowisko chodzi. Prezes PiS miał powiedzieć na posiedzeniu klubu parlamentarnego, że Beata Szydło będzie wicepremierem w rządzie Morawieckiego. W partii można usłyszeć, że Szydło ma odpowiadać za koordynowanie polityki społecznej rządu.

Odchodząca premier została pożegnana przez partyjnych kolegów przy Nowogrodzkiej brawami na stojąco. Podobno przeciwko kandydaturze Morawieckiego na premiera opowiedziało się dwóch polityków PiS, a jeden wstrzymał się od głosu, zaś reszta z 34 członków Komitetu Politycznego PiS podniosło rękę za wymianą premiera.

We wtorek w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego i jego rządu złożonego z tych samych ministrów, którzy dziś szefują w resortach. Nieoficjalnie wiadomo, że na razie nie dojdzie do zmian ministrów. Te są zaplanowane po nowym roku.

Beata Mazurek podsumowała krótko: „Podczas dwóch lat rządów osiągnęliśmy wiele sukcesów. To przede wszystkim ogromny sukces premier Beaty Szydło. Przed nami kolejne wyzwania”.

Tuż po godzinie 21 Beata Szydło napisała na Twitterze:

Rano PiS obronił Szydło, a wieczorem odwołał

Przed godziną 20 w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej zakończyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, czyli kierownictwa partii. Zaraz potem rozpoczęło się tu spotkanie klubu parlamentarnego. Wcześniej, przed godz. 16, do siedziby PiS przyjechali Beata Szydło i Mateusz Morawiecki.

W czwartek rano Kancelaria Prezydenta poinformowała, że z inicjatywy Andrzeja Dudy ok. godziny 9 dojdzie do pilnej rozmowy. W godzinnym spotkaniu uczestniczyli prezydent, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj