Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tablice z dekalogiem na szkołach. To bardziej żydowskie niż polskie

Tablice z dekalogiem na budynku szkoły w Tuszowie Narodowym Tablice z dekalogiem na budynku szkoły w Tuszowie Narodowym Grzegorz Bukała / Agencja Gazeta
O powieszenie tablic na szkołach poprosił wójt Tuszowa Narodowego. I choć pewnie nie to miał na myśli, wyszedł na wielkiego Żyda.

Od gminy noszącej dumne miano Tuszów Narodowy należy wymagać więcej. Tak też zapewne pomyślał sobie jej wójt Andrzej Głaz z PiS, gdy poprosił o umieszczenie u wejścia do każdej z pięciu podległych mu szkół marmurowych tablic z dekalogiem. A właściwie z jego nieco przekręconą wersją, bo w miejsce przykazania trzeciego, mówiącego o obowiązku przestrzegania szabatu, czyli soboty, zapisano katechetyczne „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

Odwzorowanie tablic z dekalogiem bardziej powszechne u Żydów

Poza tą, zapewne związaną z katolickim wyznaniem wójta, ingerencją cenzorską w tekst hebrajski, wymowa całego artefaktu jest bardzo żydowska. W świecie katolickim nie często odwzorowuje się tablice mojżeszowe (choć czasami zdarza się to – zwłaszcza na malowidłach o treści biblijnej), za to pośród Żydów jest to nader powszechne. Wizerunek kamiennych tablic z przykazaniami religii mojżeszowej jest jednym z najbardziej typowych znaków żydowskiej tożsamości miejsc ozdobionych w ten sposób oraz ludzi, którzy w tych miejscach przebywają. Być może właśnie dlatego duchowni katoliccy obchodzą się z tym symbolem dość ostrożnie.

W rezultacie szkoła z tablicami mojżeszowymi wygląda bardziej po izraelsku niż po polsku. Pan wójt wyszedł na wielkiego Żyda – i choć zapewne nie to miał na myśli, w dobie szalejącego antysemityzmu trzeba by mu tę niezręczność zapisać na plus. Chciał pewnie po katolicku, a wszyło bardziej po żydowsku. Cóż, starsi bracia w wierze zostawili w spadku Panu Andrzejowi również swoje kamienne tablice i swoje religijne przykazania…

Co z tych przykazań zrozumieją dzieci

Dekalog jest jednym z najstarszych zabytków świadczących o próbach kodyfikacji elementarnych dla danej społeczności norm etycznych, prawnych i religijnych.

Reklama