„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

2019 decydujące starcie

Najważniejszy rok w dziejach III RP

Operacja „jednoczenie opozycji” bez wątpienia stanie się tematem numer jeden pierwszych miesięcy nowego roku. Operacja „jednoczenie opozycji” bez wątpienia stanie się tematem numer jeden pierwszych miesięcy nowego roku. East News, Reporter
Co przyniesie rok 2019 w polskiej polityce?
Minister sprawiedliwości jest dziś obciążeniem dla PiS. Uosabia rewolucyjną brutalność „dobrej zmiany”.Michał Dyjuk/Forum Minister sprawiedliwości jest dziś obciążeniem dla PiS. Uosabia rewolucyjną brutalność „dobrej zmiany”.

To będzie najważniejszy rok w dziejach III RP i najważniejsze wybory od czasu tych z czerwca 1989 r. Rok 30. rocznicy powstania III RP może być zarazem ostatnim, w jakim zachowa ona jeszcze swoją dotychczasową postać. To oczywiście truizm, ale bez tego przypomnienia trudno formułować prognozy na najbliższe miesiące. Czekają nas bowiem rozstrzygnięcia dalece wykraczające poza to, kto będzie sprawował władzę. W 2019 r. może zostać przypieczętowany los państwa w znanej od dekad formule – ustroju, porządku aksjologicznego, przynależności do zachodniego kręgu cywilizacyjnego. Jeśli antyliberalna doktryna i praktyka PiS zostaną potwierdzone kolejnym wyborczym sukcesem, dostaną społeczną akceptację. Po tym, co rządzący dotąd zrobili z systemem państwa, zmiany realizowane po 2015 r. w znacznej mierze staną się już nieodwracalne. To będzie inna Polska.

Nadchodzi więc czas decydujących rozstrzygnięć. I to już teraz. Zaraz po zakończeniu przerwy świątecznej i noworocznej polska polityka gwałtownie przyspieszy. Głównie po stronie opozycyjnej.

Wspólny front

Szeroki opozycyjny blok wyborczy przestał być tylko ogólnie rozważaną słuszną ideą, nadchodzi czas formułowania konkretu. Jeśli idea ma się zmaterializować już w wyborach do Parlamentu Europejskiego (26 maja), to najpóźniej do lutego należałoby ustalić jej zasady. No i wskazać szyld, gdyż Koalicja Obywatelska po ostatnim kryzysie w Nowoczesnej faktycznie się rozpadła.

Taka jest lekcja wyborów samorządowych oraz wszystkich sondaży z ostatnich miesięcy. Rozdrobniona opozycja nie ma szans pokonać PiS. Nawet jeśli łącznie zdobędzie więcej głosów, ordynacja d’Hondta i tak zapewni rządzącym zwycięską premię. Korzystniejszy, choć nadal niepewny, jest wariant ze wspólnymi listami PO, Nowoczesnej i PSL z jednej strony oraz blokiem lewicowym (SLD, Partia Razem, Zieloni) z drugiej.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Temat na Nowy Rok; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "2019 decydujące starcie"
Reklama