Kraj

TVP szykanuje swego byłego pracownika?

TVP szykanuje swego byłego pracownika?

Siedziba TVP przy pl. Powstańców Warszawy Siedziba TVP przy pl. Powstańców Warszawy Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przedsądowe wezwanie do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych wraz z żądaniem 75 tys. zł wysłał prawnik telewizji do Piotra Owczarskiego, który od kilku tygodni opowiada publicznie o skandalicznych warunkach pracy w TVP.

Pełnomocnik wyznaczony przez prezesa Jacka Kurskiego żąda, by Piotr Owczarski, który w latach 2016–17 pracował w TVP Info, przestał udzielać mediom informacji o tym, jak wygląda praca u publicznego nadawcy. Domaga się również opublikowania przez niego oświadczenia w 17 (!) serwisach internetowych, w tym w serwisie POLITYKI, które publikowały jego wypowiedzi na ten temat.

Owczarski miałby przyznać się do naruszenia dobrego imienia TVP i jej pracowników, wyrazić ubolewanie i przeprosić za „opublikowanie oczywistej nieprawdy oraz za wszelkie wywołane w ten sposób naruszenia i niedogodności”. Telewizja domaga się również wpłaty na jej konto 75 tys. zł jako zadośćuczynienia.

Czytaj także: TVP straszy sądem krytyków i atakuje rozmówcę „Polityki”

Owczarski: Żądania TVP to szykany

Owczarski zapowiada, że nie spełni żądań swego byłego pracodawcy. Jego zdaniem żądania TVP są formą szykany za to, że odważył się opowiedzieć o tym, co dzieje się w telewizyjnych pokojach. – Jeśli cokolwiek z tego, co powiedziałem, według władz TVP nie jest zgodne z prawdą, to dlaczego nie podjęli nawet próby sprostowania tych informacji? Chcę o tym poinformować Parlament Europejski i Komisję Europejską i oczywiście będę bronił swego stanowiska, jeśli będzie trzeba, także przed sądem – zapowiada Owczarski.

Czytaj więcej: Demonstrujący pod TVP tracą pracę. Polska to państwo prześladowań

TVP pozywa i chce przeprosin za oskarżenia o stronniczość

Były redaktor TVP Info nie jest jedynym, któremu wysłała tego typu żądania. Lista tych, którzy w ostatnich tygodniach otrzymali wezwania do przeprosin i zapłaty zadośćuczynienia, a nawet pozwy sądowe, jest długa. Wszyscy, czasami ostro, krytykowali TVP za jej upolitycznienie i skrajną stronniczość, także w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. To m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego oraz muzyk Krzysztof Skiba.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną