Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

O dematerializacji rozumu

Z życia sfer

Skoro Boga nie ma w strajku nauczycieli, zastanawiam się, czy nie przeszedł on przypadkiem na stronę rządową.

Przyznaję, że do tej pory strajk nauczycieli popierałem, ale po wysłuchaniu na pewnym prawicowym portalu wystąpienia ks. prof. Tadeusza Guza zaczynam mieć uzasadnione wątpliwości. Otóż zaalarmowało mnie przygnębiające spostrzeżenie ks. Guza, że nauczycielom chodzi o zarobki, a Pana Boga w ogóle w ich strajku nie ma. Gdzie jest Bóg – nie wiadomo, nie wykluczam, że zniknął, gdy zorientował się, że akcja strajkowa przysparza cierpienia dzieciom, a protestującym chodzi o podwyżki, a nie o niego. Prawda jest taka, że rolę Boga próbuje dziś odgrywać przewodniczący Broniarz, który niestety moim zdaniem musi jeszcze popracować nad wyglądem, bo na razie w ogóle nie jest podobny.

W opinii księdza Guza nieobecność Boga widoczna jest nie tylko w strajku, ale też w całym szkolnictwie i trudno mu zrozumieć, dlaczego protestujący uparcie na ten temat milczą. „Przecież nawet jedna sylaba nie padła ze strony strajkujących nauczycieli o tym, że Boga w edukacji polskiej nie ma” – oburza się ks. Guz, przypominając, że w PRL nauczyciele też strajkowali, „ale w tamtych strajkach najważniejsze postulaty dotyczyły Pana Boga, Kościoła Świętego i praktyk religijnych”. W obecnym strajku, niestety, w ogóle się o tych ważnych sprawach nie mówi.

„Jakże zmaterializowany musi być rozum polskiego nauczyciela, jeśli strajkuje on o własne zarobki” – ubolewa ks. Guz. Podzielam jego obawy, że z takim rozumem daleko nie zajedziemy. Poza tym jest pytanie, czy nauczycieli o tak przyciężkim rozumie warto nagradzać podwyżkami, których się domagają. Osobiście uważam, że nie warto, bo nie ma żadnych gwarancji, że gdy pieniądze dostaną, ich rozumy się odmaterializują i staną się tak uduchowione jak rozum ks. Guza, który dzięki temu rozumowi potrafi dokładnie określić, gdzie jest Bóg, a gdzie go nie ma.

Polityka 17/18.2019 (3208) z dnia 23.04.2019; Felietony; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "O dematerializacji rozumu"
Reklama