Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kościół bez przywilejów. Obywatele zbierają podpisy pod ustawą

Powstał obywatelski projekt ustawy o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych. Powstał obywatelski projekt ustawy o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych. Jacek Szydlowski / Agencja Gazeta
Powstał obywatelski projekt ustawy o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych. Ma być transparentnie, jawnie i uczciwie.

Projekt ustawy przedstawiło stowarzyszenie Kongres Świeckości, inicjatywa obywatelska przeciwstawiająca się klerykalizacji Polski i podporządkowaniu wszystkich sfer działalności państwowej Kościołowi katolickiemu. Proponowaną ustawę napisano dzięki wielu inicjatywom obywatelskim, stowarzyszeniom i ekspertom prawnym.

Najpierw zdiagnozowano sytuację i stwierdzono, że finansowanie Kościołów (a w szczególności Kościoła katolickiego) odbywa się w Polsce często w sposób niejawny i pozwala im osiągać nienależne w świeckim państwie przywileje finansowe.

Przede wszystkim nie da się oszacować skali dotacji dla Kościołów, bo instytucje państwowe nie prowadzą centralnej ewidencji przekazanych kwot. Nie da się też sprawdzić ksiąg finansowych prowadzonych przez Kościół katolicki, bo jest on zwolniony od prowadzenia księgowości i ujawniania przychodów, a państwo nie kontroluje innych, poza działalnością gospodarczą, wpływów kościelnych: darowizn, dotacji i zbiórek pieniężnych.

Czyta także: Polska religijność w kryzysie

Dotacje publiczne odbywają się na mocy uznaniowych decyzji. Do darowizn na rzecz Kościołów zachęca polityka podatkowa państwa umożliwiająca osobom prywatnym i prawnym odliczenia od dochodów. Ubezpieczenia społeczne duchownych opłaca państwo za pośrednictwem Funduszu Kościelnego.

Inwestycje kościelne mogą być na mocy uznaniowych decyzji zwalniane od podatków – i przeważnie są zwalniane. Kościoły nabywają nieruchomości należące do skarbu państwa bez przetargów i korzystają ze znacznych upustów. Mogą też kupować ziemię rolną bez żadnych ograniczeń, które przecież dotyczą innych instytucji i osób prywatnych.

Co zmieni ustawa

W projekcie ustawy zapisano, że Krajowa Administracja Skarbowa będzie informowana o wszelkich przysporzeniach na rzecz Kościołów, po czym umieści te informacje w Biuletynie Informacji Publicznych.

Parafie i pozostałe jednostki organizacyjne Kościołów będą musiały przekazywać administracji skarbowej dane dotyczące wszelkich wpływów, także tych z tzw. tac, chrztów, pogrzebów, ślubów i kolęd.

Dotacje na rzecz Kościołów będą przyznawane wyłącznie na mocy odpowiednich ustaw. Zlikwidowane zostaną upusty podatkowe od darowizn na rzecz Kościołów. Zlikwidowany będzie też Fundusz Kościelny i możliwość nabywania przez Kościoły ziemi rolnej oraz dóbr w trybie bezprzetargowym i po niższych cenach.

Czytaj także: Czy polityków można wyleczyć ze strachu przed Kościołem?

Potrzebne podpisy

Aby projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu, potrzebne są podpisy obywateli popierających ten akt prawny. Im więcej podpisów, tym większa nadzieja, że marszałek Sejmu nie schowa projektu na dnie swojej szuflady.

W całej Polsce od kilkunastu dni wolontariusze zbierają podpisy. Podpisać może każdy obywatel RP. Warto, aby wiedział, gdzie spotka ludzi z listami poparcia dla proponowanej ustawy. Podpisy zbierane są w ok. 30 miastach, a ich liczba rośnie. Poniżej tabela ze wskazanymi punktami w największych polskich miastach:

Aktualne informacje o miejscach zbiórki »

Podpisy można zbierać też samodzielnie na formularzach pobranych ze strony: www.kongresswieckosci.pl.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną