Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

PiS kpił z ceny caracali. Kupił śmigłowce dużo drożej

AW101 użytkowany przez brytyjską Royal Navy AW101 użytkowany przez brytyjską Royal Navy Sam Wise / Flickr CC by 2.0
Cztery lata temu PiS zarzucał poprzednikom chęć kupna „najdroższych śmigłowców świata”. W piątek MON zatwierdził zakup śmigłowców za prawie dwukrotnie wyższą cenę.

Psioczyć na cenę śmigłowca AW101 to jak mieć pretensje o cenę mercedesa klasy S. Duże to, bogato wyposażone, wygodne w użyciu i wymagające pieczołowitej eksploatacji – musi być drogie i kropka. Zwłaszcza jeżeli zamawia się małą flotę, liczoną w czterech sztukach, w nietypowej konfiguracji, do zwalczania okrętów podwodnych i działań poszukiwawczo-ratowniczych, którą dla tych kilku sztuk trzeba specjalnie opracować. Nie ma jak rozłożyć kosztów, nie ma gdzie ich schować, by nie raziły.

Dlatego „średnio za sztukę” wychodzi 412 mln zł, a cały kontrakt podpisany przez MON z włoską grupą Leonardo (do której należy WSK PZL-Świdnik) ma wartość 1,65 mld zł brutto. Można odetchnąć, że to wartość z podatkiem, choć to nie rozwiewa wszystkich wątpliwości.

Czytaj też: Wisła nie płynie. Czy czeka nas zbrojeniowe fiasko?

Z wyposażeniem czy bez?

Podstawowe wątpliwości dotyczą wyposażenia śmigłowców. Przy podpisywaniu umowy w piątek rano MON nie podał w jasny sposób, czy w cenie mieści się sprzęt do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Materiał prasowy mówił o śmigłowcach „przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych”. Resort wskazał też, że kupuje śmigłowce wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz sprzętem medycznym. Nie podał jednak listy sprzętu, jaki ma być zamontowany na pokładzie, co jest szczególnie istotne przy wyspecjalizowanych wersjach.

W odpowiedziach na pytania (Twitter to w tej chwili główny sposób „rozmowy” MON z dziennikarzami) oficjalny profil ministerstwa wyjaśniał, że „mówimy o jednostkowej cenie samego śmigłowca w wersji ZOP”, ale w końcu zdawał się zamykać dyskusję: „Pozyskane śmigłowce AW101 będą uzbrojone, szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia stanowią informację niejawną i podlegają ustawowej ochronie”.

Reklama