Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

2 maja – Święto Flagi. Jak ją eksponować?

Zgodnie z etykietą flaga, którą eksponujemy, powinna być czysta, niewyblakła i niepostrzępiona. Zgodnie z etykietą flaga, którą eksponujemy, powinna być czysta, niewyblakła i niepostrzępiona. petrOlly / Flickr CC by 2.0
Każdy może wywiesić dziś flagę, byle z należnym jej szacunkiem. Nie można jej nadużywać.

Według obowiązującej normy flaga Polski to prostokąt o proporcjach boków 5:8, podzielony na dwa poziome pasy – biały górny i czerwony u dołu. Zgodnie z etykietą flagową – jak tłumaczy Przemysław Mrozowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego – nie można jej jednak nadużywać i prywatnie eksponować przez 365 dni w roku. To już może być uznane za dewaluację ważnego symbolu. Flaga zazwyczaj towarzyszy nam w czasie przeżywania wzniosłych uroczystości (np. państwowych, sportowych).

Święto zostało wprowadzone ustawą z 20 lutego 2004 r. Jak mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Leszek Rodziewicz, pomysłodawca Dnia Flagi RP, idea ustanowienia nowego święta powstała w 2001 r.: „Projekt został przyjęty w 2002 r. na II zjeździe Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów, którego byłem prezesem. Przyjęta uchwała obligowała nas do podjęcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, czyli zebrania 100 tys. podpisów, lub do znalezienia 15 posłów, którzy podjęliby poselską inicjatywę ustawodawczą”. Dodaje, że ostatecznie to, że świętujemy ten dzień już po raz 16, to efekt wspólnych działań pomysłodawców ze Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów i byłego posła Edwarda Płonki (PO).

Czytaj także: Jak opisać współczesnego Polaka? Paradoksem

Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody

Zgodnie z etykietą flaga, którą eksponujemy, powinna być czysta, niewyblakła i niepostrzępiona.

MSWiA w specjalnie opublikowanym poradniku podkreśla, że każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce są umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku, ale można je również umieścić poziomo na balkonie lub w oknie. MSWiA zastrzega, że flag państwowych nie powinno się wywieszać w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. Należy je też jak najszybciej zdjąć w czasie burzy lub śnieżycy. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Etykieta określa też specjalny sposób składania flagi, ale on obowiązuje tylko urzędy państwowe. Jak tłumaczy Przemysław Mrozowski, nie wolno podniszczonej flagi wyrzucać do kosza ani poniewierać po domowych kątach. Tu znów etykieta nakazuje spalić ją w miejscu prywatnym.

Na niektórych flagach wetkniętych na przykład w samochodowe szyby można zobaczyć herb Rzeczpospolitej, czyli tarczę z orłem w koronie. Trzeba wiedzieć, że taka flaga ustawowo jest zarezerwowana wyłącznie dla polskich placówek dyplomatycznych, portów, lotnisk oraz statków, gdzie jest używana jako bandera. Dopuszczono ją także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju lub w kontaktach z zagranicą.

Czytaj także: Słowniczek polonijny

Która flaga ma pierwszeństwo

W oficjalnym ceremoniale flaga państwowa RP w obecności flag innych państw powinna być umieszczana na pierwszym miejscu po lewej stronie, a po niej – po prawej stronie – będą następować kolejne flagi suwerennych państw umieszczone w porządku alfabetycznym ich nazw (zgodnie z alfabetem polskim lub angielskim).

Polska praktyka protokolarna różnie traktuje eksponowanie flag na zewnątrz i w pomieszczeniach zamkniętych. Na zewnątrz stosuje się opisaną wcześniej zasadę, natomiast wewnątrz pomieszczeń można zastosować prawo przysługujące gospodarzowi do kurtuazyjnego ustąpienia pierwszeństwa na rzecz flagi gościa. Ma to też wymiar praktyczny. Np. podczas konferencji prasowych gość występujący z polskim gospodarzem zajmuje miejsce po jego prawej ręce, a to oznacza, że – po zastosowaniu zasady kurtuazyjnego ustąpienia miejsca – flagi gościa i gospodarza znajdą się odpowiednio za ich plecami.

Świętują swoje flagi

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Święto swojej flagi obchodzą też obywatele państw skandynawskich, USA, Meksyku, Argentyny, Chin, Litwy, Ukrainy i Rosji. W PRL po 1 maja (państwowym święcie pracy) zdejmowano flagi, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze Święta Konstytucji 3 maja.

Czytaj także: Polska pod rządami PiS traci w Unii

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną