Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dawanie w tubę

Z życia sfer

Niewykluczone, że wrogom Kościoła chodzi o odwrócenie naszej uwagi od osiągnięć rządu i prezydenta, np. od faktu, że nasza gospodarka jest większa od szwedzkiej.

W napiętej, histerycznej atmosferze wywołanej filmem braci Sekielskich ulgę przynoszą słowa rozsądku wypowiadane przez autorytety takie jak Jacek Saryusz-Wolski, „jedynka” na warszawskiej liście PiS w eurowyborach. Zdaniem tego polityka wbrew temu, co na polityczne zamówienie usiłują nam wmówić Sekielscy, okropne zjawisko pedofilii występuje w Kościele śladowo i nie ma się czym podniecać. „To problem wydumany. Specjalnie wymyślony, żeby jątrzyć”, wyjaśnia na antenie TVP, uspokajając, że w ogóle nie jest to „temat do takiej gorącej debaty i oskarżeń”.

Saryusz-Wolski tłumaczy, że chodzi o prymitywną wrzutkę mającą zablokować dyskusję o rzeczywistych problemach. Z drugiej strony, jego wypowiedź o wydumanym problemie pedofilii w Kościele może wskazywać na to, że on sam ma ze sobą jakieś rzeczywiste problemy. Moim zdaniem dobrze, że się z tymi problemami nie kryje i je nam sygnalizuje, nie bacząc, że naraża się na śmieszność i kpiny. Na szczęście sprawia wrażenie polityka, którego żadne kpiny nie powstrzymają przed ujawnianiem problemów wydumanych w celu jątrzenia, tak jak nie powstrzymały go przed byciem kandydatem polskiego rządu na szefa Rady Europejskiej w wyborach zakończonych pamiętnym zwycięstwem 27 do 1. Ktoś musiał to zwycięstwo dla Polski odnieść, Saryusz-Wolski odważnie wziął to na siebie i chcę powiedzieć, że kpiny są w tym momencie nie na miejscu.

Profesor nauk technicznych Jan Duda, ojciec prezydenta RP, na podstawie tego, że filmu Sekielskich nie obejrzał, również uważa, że sprawy w nim przedstawione „to sztucznie wytworzony problem”. Niewykluczone, że wrogom Kościoła chodzi o odwrócenie naszej uwagi od osiągnięć rządu i prezydenta, np. od ujawnionego przez Beatę Szydło faktu, że nasza gospodarka jest większa od szwedzkiej.

Polityka 21.2019 (3211) z dnia 21.05.2019; Felietony; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Dawanie w tubę"
Reklama