Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Podchorąży zawsze zdąży

Mizerski na bis

Fakt, iż ktoś taki jak Andrzej Duda jest generalnym zwierzchnikiem sił zbrojnych, z pewnością pozostawia w umysłach młodych podchorążych głęboki ślad.

O spektakularnych wynikach nauczania w polskich uczelniach wojskowych mówi się mało, tymczasem niektóre z nich budzą zdumienie specjalistów. W mediach czytam, że doktorantka z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu zbadała kompetencje przywódcze w grupie podchorążych – studentów tej Akademii. Wyniki pokazały, że do Akademii trafiają osoby aktywne i zmotywowane, ale w wyniku kilkuletniej intensywnej nauki ich aktywność i kompetencje przywódcze mocno przygasają. Spada również zaufanie do przełożonych (o 41 proc.), lojalność wobec nich (o 35 proc.), a nawet szacunek do symboli narodowych.

Osiągnięcie takich rezultatów przez wiodącą uczelnię wojskową nie jest łatwe, ale wygląda na to, że jak się bardzo chce, to można. Mimo to władze Akademii uznały, że wyniki badań nie spełniają ich oczekiwań. W szczególności nie zgodziły się z tym, że w trakcie studiów kompetencje przywódcze podchorążych zmieniają się w kierunku niekorzystnym dla wojska i polecili badaczce zmianę wyników w kierunku bardziej korzystnym dla wojska. Gdy się nie zgodziła, postraszyli ją „konsekwencjami prawnymi” oraz kontrwywiadem wojskowym. Doktorantka w liście do szefa MON poinformowała o swoich problemach, a posłowie opozycji zwrócili się do niego z zapytaniem, jakie kroki naprawcze wobec uczelni podjął. Biuro prasowe resortu uspokoiło, że na razie żadnych.

Wpływ władz Akademii na ujawnioną w badaniach postawę podchorążych jest bezdyskusyjny, ale uważam, że w tę postawę osobisty wkład mogą mieć również najwyżsi urzędnicy odpowiedzialni za sytuację w wojsku. Fakt, iż ktoś taki jak Andrzej Duda jest generalnym zwierzchnikiem sił zbrojnych, z pewnością pozostawia w umysłach młodych podchorążych głęboki ślad i może być przyczyną apatii, utraty zaufania do przełożonych oraz szacunku do symboli narodowych.

Polityka 21.2019 (3211) z dnia 21.05.2019; Felietony; s. 107
Oryginalny tytuł tekstu: "Podchorąży zawsze zdąży"
Reklama