Kraj

Tusk przed komisją, czyli polityczne zapotrzebowanie na aferę

Donald Tusk zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT Donald Tusk zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przesłuchanie Donalda Tuska przez sejmową komisję śledczą miało jeden cel – przekonać wyborców, że były premier pozbawił Polaków kilkuset miliardów złotych, które trafiły do rąk aferzystów. A więc jest afera, a Tusk jest jej głównym winowajcą.

Śledczy, a zwłaszcza przewodniczący komisji Marcin Horała, nie bardzo potrafił sobie przypomnieć, skąd wziął tak ogromną sumę. Powoływał się wprawdzie na szacunki Komisji Europejskiej, ale nie potrafił odpowiedzieć na pytanie Tuska, jakie konkretnie. Odpowie później.

Można też było odnieść wrażenie, że Horała celowo nie odróżnia pojęcia „luka vatowska” od „sumy strat”, jakie wynikały z przestępstw wyłudzania tego podatku. Luka bowiem jest stałym elementem każdej gospodarki; składają się na nią nie tylko ewidentne przestępstwa wyłudzenia tego podatku, ale też szara strefa (gdy np. płacimy malarzowi za odnowienie mieszkania należność do ręki, bez faktury). Czyli mimo że rząd odniósł sukcesy w uszczelnianiu tej luki, to ona cały czas jest, chociaż mniejsza.

Komisja ds. wyłudzeń VAT elementem kampanii wyborczej

Przesłuchanie Donalda Tuska najwyraźniej nie miało jednak na celu wyjaśnienia czegokolwiek, na pewno nie chodziło też o to, żebyśmy zrozumieli specyfikę tego rodzaju przestępstw, ale żebyśmy odnieśli nieodparte wrażenie, że stoi przed nami winowajca. Ten, który w czasie swego premierowania pozbawił naród kilkuset miliardów złotych, zamiast wcześniej wypłacić mu po 500 zł na każde dziecko. Komisja do spraw wyłudzeń VAT nie ma bowiem czegokolwiek wyjaśniać, ma być elementem kampanii do parlamentu.

Zniechęcić do tych, którzy nie dali 500 plus

Nie bardzo też słuchano tego, co miał do powiedzenia Tusk. Między innymi tego, że tworzenie prawa mającego na celu walkę z przestępstwami podatkowymi nie powinno odbywać się na kolanie, bo szlachetne intencje nie wystarczą. Niezbędne jest też przewidzenie wszystkich jego skutków, które boleśnie mogą dotknąć uczciwych przedsiębiorców zamiast rzeczywistych aferzystów.

Przesłuchania przed sejmową komisją śledczą nie są adresowane do osób usiłujących poznać specyfikę wyłudzeń podatkowych, ale do wyborców. Ich cel jest jasny – mają zniechęcić niezdecydowanych do głosowania na tych, którzy nie dali 500 plus, bo pozwolili zagarnąć te pieniądze oszustom.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną