Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Co powie PiS

Jak się odczepić od PiS

Metoda Kaczyńskiego polega na głoszeniu swoich racji i podejmowaniu decyzji bez względu na opinie drugiej politycznej strony. Metoda Kaczyńskiego polega na głoszeniu swoich racji i podejmowaniu decyzji bez względu na opinie drugiej politycznej strony. Andrzej Iwańczuk / Reporter
Od blisko dwóch dekad polska polityka kręci się wokół partii Jarosława Kaczyńskiego, czego skutki dla innych ugrupowań i życia publicznego są coraz bardziej dewastujące. Czy ta logika jest do odwrócenia?
Zrodziło się przekonanie, że tak czy inaczej wszystko odnosi się do Kaczyńskiego, że to on wyznacza trendy, tematy, linie podziałów.Andrzej Hulimka/Forum Zrodziło się przekonanie, że tak czy inaczej wszystko odnosi się do Kaczyńskiego, że to on wyznacza trendy, tematy, linie podziałów.

To przede wszystkim PiS określa horyzont polskich spraw. Jarosław Kaczyński wyznacza granice, poza które inne partie obawiają się wyjść – w sprawach ekonomicznych, socjalnych, obyczajowych, prawnych, historycznych, religijnych. Poglądy PiS i elektoratu tego ugrupowania decydują o wizjach, programach, a nawet o zawieranych przez opozycję sojuszach, czego przykładem ostatnio rejterada PSL z koalicji i lęk Platformy, aby Kaczyński nie uznał jej za lewicę. Bo metki w Polsce rozdaje tylko lider PiS.

Zjawisko to dotyczy niezliczonych kwestii. PiS nie pozwala nawet zacząć rozmowy na temat waluty euro. Jeżeli Zbigniew Ziobro zaostrza po swojemu Kodeks karny, to nie wolno się temu jasno sprzeciwić, bo widocznie suweren tak chce, a obecnie rządzący mają z ludem specjalny układ. Jeśli PiS gromi za LGBT, to należy przestać o tym mówić, aby nie drażnić. Nie wolno używać terminu „związek partnerski”, bo PiS się zirytuje, trzeba szukać nowej nazwy (w końcu nie znaleziono, choć podobno usilnie w Platformie szukano).

Nie wolno drążyć, trzeba chwalić

Jeżeli Kaczyński broni Kościoła, trzeba zaprzestać walki z patologiami tej instytucji, bo to niewydajne. Jeśli Kaczyński zaczął czcić żołnierzy wyklętych, to nie wolno mu się w tym opierać i lepiej głosować za stosownymi uchwałami Sejmu albo się po cichu wstrzymywać. Jeżeli PiS uznaje, że obrona praworządności w Polsce przez Unię Europejską to wynik knowań opozycji i zdrady, wypada zrobić wszystko, aby zatrzeć takie wrażenie, np. przez ukaranie niewłaściwie głosujących opozycyjnych europosłów. Lepiej unikać tematu węgla, bo górnicy zaraz poskarżą się PiS-owi. Niewskazane jest ruszanie w jakimkolwiek względzie sfery wsi i rolnictwa, ponieważ rolnicy ostatecznie już opuszczą PSL i przeniosą się do PiS.

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Co powie PiS"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama