Kraj

Abp Jędraszewski o „tęczowej zarazie” w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski Forum
Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły – mówił dziś w kazaniu metropolita krakowski. I dodał: nie czerwona, ale tęczowa.

Słowa krakowskiego metropolity i zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski cytuje krakowski dodatek „Gazety Wyborczej”. Padły w czasie homilii na mszy w bazylice Mariackiej, którą koncelebrował właśnie abp Marek Jędraszewski. Przez mniej więcej kwadrans hierarcha miał przypominać historię powstańczego zrywu stolicy w 1944 r. Wspominał bohatersko walczących uczestników powstania warszawskiego.

Potem odniósł się do współczesności, mówiąc o długim oczekiwaniu na młodą Polskę aż do 1989 r. I stwierdził: „Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha – neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa”.

Czytaj też: „Tylko nie mów nikomu”. Inflacja przeprosin i wysyp niedorzeczności

Abp Jędraszewski znów atakuje środowiska LGBT

To kolejna wypowiedź krakowskiego metropolity w ostatnich dniach, w której atakuje środowiska LGBT. Dzień wcześniej na Jasnej Górze mówił, że „negowanie prawdy o powołaniu kobiety i mężczyzny do wspólnego życia i posiadania potomstwa, a jednocześnie afirmowanie ideologii LGBT stanowi zaprzeczenie godności człowieka”. Dziś, nawiązując do swojej homilii w Częstochowie, abp Jędraszewski dodał: „Na ustach tych, którzy głoszą wszem wobec tolerancję, pojawiają się przemoc, poniżanie, szyderstwo z najświętszych znaków: Matki Boski Częstochowskiej, a ostatnio symbolu Polski Walczącej”.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, po kazaniu w bazylice Mariackiej rozległy się brawa zgromadzonych wiernych, wśród których byli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda Piotr Ćwik i kurator oświaty Barbara Nowak.

Adam Szostkiewicz: Episkopat do dymisji

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną