Kraj

Wybrańcy

Posłowie elekci po raz pierwszy w Sejmie. Jedna trzecia z nich to debiutanci

Debiutanci: Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Debiutanci: Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Rafał Guz/PAP, Mateusz Włodarczyk/Forum
Prawie jedna trzecia debiutantów, najwięcej kobiet w historii i pełne spektrum polityczne – od lewicy po skrajną prawicę. Wybrany niedawno parlament zapowiada się dużo ciekawiej od poprzedniego.
Debiutanci: Krzysztof Śmiszek, Iwona Hartwich.Kamil Piklikiewicz/DDTVN/EAST NEWS Debiutanci: Krzysztof Śmiszek, Iwona Hartwich.

Nowy Sejm będzie rzeczywiście nowy, mandaty obejmie w nim 141 debiutantów. 285 posłów zasiadało już przy ul. Wiejskiej w poprzedniej kadencji, a 34 powróci do Sejmu po krótszej lub dłuższej przerwie. Tylko jedna z nich – Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) – jest posłanką nieprzerwanie od 1991 r. W Senacie zasiądzie z kolei 39 nowych senatorów, 59 senatorów odnowi mandat, a dwóch powróci do Senatu po kilku latach przerwy.

Wraz z powrotem lewicy i wejściem skrajnie prawicowej Konfederacji Sejm będzie dużo bardziej różnorodny.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Polityka; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Wybrańcy"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Seks, dragi i polityka

Ta książka wszystko zawdzięcza testosteronowi – deklaruje jej autor Paul B. Preciado. „Testo ćpun” jest odważną próbą poszukiwania tożsamości seksualnej w świecie pełnym hormonalnych pokus i farmakologicznych miraży.

Paweł Walewski
20.06.2021