Kraj

Zbyt dumni, zbyt wściekli

Co z tym ludem?

Politycy stracili świadomość, że zmiany mogą być trwałe tylko pod warunkiem, iż mają poparcie większości społecznej – nie tylko parlamentarnej. Politycy stracili świadomość, że zmiany mogą być trwałe tylko pod warunkiem, iż mają poparcie większości społecznej – nie tylko parlamentarnej. Getty Images
Społeczeństwo zawiodło! A może nie ono?
Wyborcy zamiast cieszyć się, że żyją coraz lepiej, i popierać władzę stojącą za sukcesami, wpadają w panikę, że coś im może grozić, i wybierają tych, którzy ich skutecznie nastraszą.Mirosław Gryń/Polityka Wyborcy zamiast cieszyć się, że żyją coraz lepiej, i popierać władzę stojącą za sukcesami, wpadają w panikę, że coś im może grozić, i wybierają tych, którzy ich skutecznie nastraszą.

O godz. 22.31 w dniu wyborów, czyli 13 października tego roku, dostałem dziwny SMS: „Kto powiedział, że nigdy nie zawiódł się na ludzkiej głupocie?”. Przysłała mi go Ilona – młoda, wykształcona, aktywna, inteligentna i dobrze sobie radząca kobieta z południowo-zachodniej Polski. Zdaje się, chodziło jej o to, że społeczeństwo znowu się wygłupiło i nieracjonalnie wybrało.

To problem jak z jajkiem i kurą. Chodzi o to, kto w istocie jest głupi: ten, kto nie umie przekonać do swoich słusznych racjonalnych poglądów, czy ten, kto się do nich nie daje przekonać i myśli/decyduje/głosuje niesłusznie?

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbyt dumni, zbyt wściekli"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021