Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

PiS się poddaje, Sasin zabiera zbrojeniówkę z MON

Premier Mateusz Morawiecki i minister Jacek Sasin podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, 13 listopada 2019 r. Premier Mateusz Morawiecki i minister Jacek Sasin podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, 13 listopada 2019 r. Mateusz Wlodarczyk / Forum
Nowy minister aktywów państwowych Jacek Sasin przejmie od MON nadzór nad spółkami zbrojeniowymi. PiS wraca do tego, co zastał w 2015 r. i ostro krytykował. To trzęsienie ziemi, z którego może wyjść ciekawy krajobraz.

Opublikowane w piątek rozporządzenie przydzielające ministrom nadzór właścicielski nad państwowymi spółkami daje Jackowi Sasinowi ogromną władzę i taką samą odpowiedzialność. Minister aktywów państwowych staje się carem państwowego przemysłu, energetyki i finansów, dostając we władanie firmy do niedawna podporządkowane ministrom „sektorowym”. Wśród wielu branż mających mu podlegać znalazła się zbrojeniówka.

Czytaj także: Co zrobi minister Błaszczak w drugiej kadencji

Car Sasin królem zbrojeniówki

W rozporządzeniu czytamy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych przejmie całą Polską Grupę Zbrojeniową z firmami należącymi do grupy kapitałowej, a także wchodzące w jej skład spółki, w których skarb państwa posiada bezpośrednie udziały. Chodzi m.in. o tak ważne dla produkcji obronnej firmy jak Huta Stalowa Wola, Rosomak, Mesko czy Nitro-Chem. W portfolio zarządzanym przez Sasina znajdzie się też Polski Holding Obronny, który obecnie nie prowadzi działalności produkcyjnej, ale zarządza licznymi nieruchomościami i oferuje usługi handlowe.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przejmie nawet zakłady stricte wojskowe – zarówno te świadczące usługi, jak i produkujące sprzęt dla armii. Wszystkie wojskowe zakłady (w sumie kilkanaście) przejdą pod nowy resort. Dodatkowo zajmie się on nadzorem nad telekomunikacyjnym Exatelem, który miał być filarem systemu cyberbezpieczeństwa organizowanego w MON. Sasin będzie też nadzorował znajdującą się poza PGZ, ale coraz wyraźniej ciążącą ku projektom zbrojeniowym poznańską spółkę Cegielski.

Reklama