Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Przesilenie

Wojna sędziów z władzą PiS. Jest szansa na zwycięstwo

Sędzia Paweł Juszczyszyn zadeklarował, że niezawisłość sędziowska jest dla niego cenniejsza niż kariera. Zarzuty dyscyplinarne zostały mu postawione za pominięcie drogi służbowej. Sędzia Paweł Juszczyszyn zadeklarował, że niezawisłość sędziowska jest dla niego cenniejsza niż kariera. Zarzuty dyscyplinarne zostały mu postawione za pominięcie drogi służbowej. Artur Szczepański / Reporter
Sądownictwo przechodzi etap wysokiej gorączki, która jest oznaką walki organizmu z chorobą. Jest spora szansa na wyzdrowienie. Nie dlatego, że władza ustąpi, bo nic tego nie zapowiada.
Nie da się ukryć: „reforma” PiS nie obroniła się w żadnym wymiarze.Max Skorwider Nie da się ukryć: „reforma” PiS nie obroniła się w żadnym wymiarze.

Wyzdrowienie wywalczą sędziowie – jeśli masowo zastosują się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i do czwartkowego wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego. Władza o tym wie i dlatego zaraz po wyroku TSUE zaostrzyła represje wobec sędziów w stopniu dotąd niespotykanym, także za PRL. Wie, że ma niewiele czasu, żeby sędziów odstraszyć od masowego stosowania tych wyroków. Jeśli ich teraz nie spacyfikuje, ruszy lawina, której już nie powstrzyma: sędziowie odbiorą możliwość działania neoKRS, Izbom Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej w SN i sędziom nominowanym przez neoKRS.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Przesilenie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >