Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nie żyje Romuald Lipko, współtwórca Budki Suflera

Romuald Lipko. Warszawa, 29 listopada 2015 r. Romuald Lipko. Warszawa, 29 listopada 2015 r. Adam Stepien / Agencja Gazeta
O śmierci Romualda Lipki, jednego z największych kompozytorów w polskiej muzyce rozrywkowej, poinformowano na stronie internetowej Budki Suflera. Muzyk miał 69 lat.

„Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera” – napisali najbliżsi.

Romuald Lipko urodził się w Lublinie w 1950 r., chodził do szkół muzycznych, był – jak można przeczytać na stronie zespołu – kolegą ze szkolnej ławki Krzysztof Cugowskiego. Właśnie w Lublinie założyli Budkę Suflera, w której Lipko zaczynał jako basista, a później grał na klawiszach (od momentu wydania płyty „Ona przyszła prosto z chmur”).

Czytaj też: Czego trzeba do tanga

Pisał największe polskie przeboje

Jest autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera – od „Jest taki samotny dom”, przez „Jolkę”, po „Takie tango” czy „Bal wszystkich świętych”.

Współpracował i komponował piosenki dla wielu polskich wokalistek i wokalistów, w tym dla Anny Jantar („Nic nie może przecież wiecznie trwać”), Urszuli („Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król”), Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej („Aleja gwiazd”), Izabeli Trojanowskiej („Wszystko czego dziś chcę”), Ireny Santor czy Maryli Rodowicz.

W 2014 r. Budka Suflera zakończyła oficjalnie działalność, a w 2019 zdecydowano o jej reaktywacji. Informację o tym, że Romuald Lipko walczy z chorobą nowotworową, zespół podał w lipcu 2019 r. Muzyk zmarł w nocy z 6 na 7 lutego w wieku 69 lat.

Czytaj też: Dinozaury kontratakują

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną