Kraj

Jajko czy kura?

Co ma pierwszeństwo: prawo unijne czy polskie?

Kiedy staliśmy się członkiem UE w oparciu o regulacje naszej konstytucji jako aktu najwyższego – zgodziliśmy się na to, aby uczestniczyć w przestrzeni prawnej Unii. Kiedy staliśmy się członkiem UE w oparciu o regulacje naszej konstytucji jako aktu najwyższego – zgodziliśmy się na to, aby uczestniczyć w przestrzeni prawnej Unii. Max Skorwider
O tym, jak rozumieć zasadę pierwszeństwa prawa unijnego nad krajowym, napisano już całe tomy. Nie ma to jednak znaczenia dla tych, którzy z uporem twierdzą, że zasada ta nie obowiązuje w polskim porządku konstytucyjnym.
Prof. Marek SafjanKarol Piechocki/Reporter Prof. Marek Safjan

Przytoczmy kilka twierdzeń, które nieustannie pojawiają się w debacie publicznej. Sprowadzają się one w szczególności do trzech stwierdzeń uzasadniających, dlaczego nie należy słuchać tych, „którzy mówią w obcych językach”:

• Konstytucja jest najwyższym aktem prawnym Rzeczpospolitej, a wobec tego nie można jednocześnie uznawać, że nad konstytucją jest jeszcze „jakieś prawo” .

• Prawo unijne nie może zastępować polskiego ustawodawcy wyrażającego suwerenną i demokratyczną wolę ludu.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Ogląd i pogląd; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Jajko czy kura?"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021