Kraj

Półfinał kontra finał

Dylemat opozycji: walczyć z PiS czy rywalizować między sobą

Według Kaczyńskiego polskie afery trwają trzy dni: początek, apogeum i wygaszanie, które należy wzmocnić nową opowieścią. Według Kaczyńskiego polskie afery trwają trzy dni: początek, apogeum i wygaszanie, które należy wzmocnić nową opowieścią. Basia Dziedzic
Nadchodzące wybory prezydenckie, zwłaszcza ich druga tura, będą kulminacją największego, trwającego od pięciu lat, dylematu opozycji – jak sensownie rywalizować między sobą, jednocześnie walcząc z PiS.
Duda bardzo chce wygrać w pierwszej turze i temu celowi podporządkowuje swoją strategię.Mateusz Włodarczyk/Forum Duda bardzo chce wygrać w pierwszej turze i temu celowi podporządkowuje swoją strategię.

Inna postać tego problemu jest taka: czy PiS jest wystarczająco silnym zagrożeniem dla demokratycznego systemu, aby skupić się przede wszystkim na odsunięciu tego ugrupowania od władzy? Czy też raczej trwa w miarę normalne życie polityczne – z jakimiś ekscesami i przegięciami partii Kaczyńskiego – trzeba zatem pilnować przede wszystkim swojego politycznego interesu. A więc na przykład nie „oddawać” komuś swojego elektoratu w drugiej prezydenckiej turze w obawie, że ten może już nie wrócić.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Półfinał kontra finał"

Czytaj także

Ludzie i style

Jak nie utonąć. 6 zasad zachowania w wodzie, które mogą nas uratować

Latem ciągnie nas do wody, a liczba utonięć rośnie. Co zrobić, żeby nie zatonąć? Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w wodzie. Nie tylko na lato.

Michał Rolecki
24.06.2019