Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wojenka na górze

Wojny i sojusze w obozie władzy

Spada zaufanie do polityków rządzących, słabsze są notowania rządu. Spada zaufanie do polityków rządzących, słabsze są notowania rządu. Max Skorwider
Mecz między prezydentem a PiS o TVP i Jacka Kurskiego to pierwsza wyraźniejsza zapowiedź tego, jak mogłaby wyglądać druga kadencja Dudy, jakie sojusze się kroją na prawicy i kto z kim już wojuje, a będzie wojował jeszcze bardziej.
Konferencja prasowa na której ogłoszono podpisanie ustawy o dofinansowaniu mediów publicznych. Od lewej: Witold Kołodziejski, Krzysztof Czabański, Materusz Morawiecki i Andrzej Duda.Mateusz Wlodarczyk/Forum Konferencja prasowa na której ogłoszono podpisanie ustawy o dofinansowaniu mediów publicznych. Od lewej: Witold Kołodziejski, Krzysztof Czabański, Materusz Morawiecki i Andrzej Duda.

Andrzej Duda w piątek krótko przed północą złożył najważniejszy, być może, podpis w kampanii o reelekcję – zatwierdził wejście w życie ustawy, która daje TVP2 mld zł rocznie rekompensaty za utratę wpływów z abonamentów. To ta ustawa, z którą zrósł się gest Joanny Lichockiej i którą opozycja zestawiała z odrzuceniem jej poprawki do budżetu o 2 mld zł na walkę z nowotworami.

Ceną za podpis była dymisja prezesa TVP Jacka Kurskiego (którego korespondencyjnie odwołała Rada Mediów Narodowych) oraz zapowiedź powstania funduszu medycznego, co ma rozbroić argument opozycji, że PiS daje pieniądze na propagandę zamiast na ochronę zdrowia. Fundusz – prawie 3 mld zł – to na razie mglista zapowiedź projektu ustawy, co pokazuje, że pomysł pojawił się w ostatniej chwili i nie wiadomo, jak się ma do budżetu państwa. – Jarosław Kaczyński poświęcił Kurskiego, by ratować prezydenturę Dudy. Weto to byłby koniec marzeń. Partia odpuściłaby kampanię kandydata, który stracił jej zaufanie – komentuje posłanka PiS.

Ten serial ciągnął się kilka dni. W czwartek 5 marca „Super Express” podaje sensacyjnie brzmiącą wiadomość: PiS po groźbach weta rozważa wystawienie nowego kandydata na prezydenta. W kuluarach padają nazwiska Mateusza Morawieckiego i Beaty Szydło.

Nawet jeśli takiego planu nie ma i nigdy nie było, to nie jest to udany dzień dla Dudy. Bo tabloid sobie tego całkiem nie zmyślił – to ktoś na Nowogrodzkiej postanowił przypomnieć prezydentowi jego miejsce w porządku dziobania. W ogniu kampanii prezydenckiej wygląda to fatalnie. Znajomy dziennikarz wraca ze spotkania w jednej z największych spółek Skarbu Państwa i mówi, że nawet tam plotkuje się o starcie Szydło.

Konflikt zaczął eskalować parę dni wcześniej.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Temat z okładki; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojenka na górze"
Reklama