Kraj

Wojenka na górze

Wojny i sojusze w obozie władzy

Spada zaufanie do polityków rządzących, słabsze są notowania rządu. Spada zaufanie do polityków rządzących, słabsze są notowania rządu. Max Skorwider
Mecz między prezydentem a PiS o TVP i Jacka Kurskiego to pierwsza wyraźniejsza zapowiedź tego, jak mogłaby wyglądać druga kadencja Dudy, jakie sojusze się kroją na prawicy i kto z kim już wojuje, a będzie wojował jeszcze bardziej.
Konferencja prasowa na której ogłoszono podpisanie ustawy o dofinansowaniu mediów publicznych. Od lewej: Witold Kołodziejski, Krzysztof Czabański, Materusz Morawiecki i Andrzej Duda.Mateusz Wlodarczyk/Forum Konferencja prasowa na której ogłoszono podpisanie ustawy o dofinansowaniu mediów publicznych. Od lewej: Witold Kołodziejski, Krzysztof Czabański, Materusz Morawiecki i Andrzej Duda.

Andrzej Duda w piątek krótko przed północą złożył najważniejszy, być może, podpis w kampanii o reelekcję – zatwierdził wejście w życie ustawy, która daje TVP2 mld zł rocznie rekompensaty za utratę wpływów z abonamentów. To ta ustawa, z którą zrósł się gest Joanny Lichockiej i którą opozycja zestawiała z odrzuceniem jej poprawki do budżetu o 2 mld zł na walkę z nowotworami.

Ceną za podpis była dymisja prezesa TVP Jacka Kurskiego (którego korespondencyjnie odwołała Rada Mediów Narodowych) oraz zapowiedź powstania funduszu medycznego, co ma rozbroić argument opozycji, że PiS daje pieniądze na propagandę zamiast na ochronę zdrowia.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Temat z okładki; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojenka na górze"

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020