Kraj

Kto za tym stoi i komu to służy

Mizerski na bis

W Polsce produkcja materiałów dezinformacyjnych odbywa się przeważnie metodą chałupniczą, w efekcie powstają produkty toporne, mało wyrafinowane i niestety nie dla każdego.

W epidemii dużą rolę odgrywa nie tylko szybka, precyzyjna informacja, ale także szybka i precyzyjna dezinformacja. Zapotrzebowanie na proste i zrozumiałe odpowiedzi na pytanie: co i kto stoi za epidemią – rośnie i ktoś je musi zaspokajać. Ponieważ w natłoku najświeższych teorii spiskowych trudno się połapać, trwają próby usystematyzowania zjawiska.

Czytam, że unijni eksperci zarejestrowali od stycznia ok. 80 głównych teorii dezinformacyjnych związanych z koronawirusem. Najpopularniejsze powiadają, że koronawirusa wyprodukowano w Wuhan, ale „uciekł” z laboratorium, albo że to broń biologiczna zrzucona na Chiny przez Amerykanów, albo że zarazę roznieśli imigranci, a nawet że jest ona w tajemniczy sposób powiązana z technologią 5G.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Felietony; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto za tym stoi i komu to służy"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Do jakiej klasy społecznej należysz?

Podział na klasy tworzy coraz trudniej porozumiewające się światy, oddzielone od siebie niczym zamknięte osiedla. Przemianami społecznymi w Polsce rządzi reguła św. Mateusza, głosząca, że bogatym będzie dodane.

Edwin Bendyk
23.04.2013