Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dziś 392 nowe zakażenia i 14 zgonów. Koalicja rządowa wisi na włosku

Gowin dostał ultimatum od prezesa Kaczyńskiego: albo poprze pomysł korespondencyjnych wyborów w maju, albo on i jego politycy zostaną wyrzuceni z rządu. Gowin dostał ultimatum od prezesa Kaczyńskiego: albo poprze pomysł korespondencyjnych wyborów w maju, albo on i jego politycy zostaną wyrzuceni z rządu. Mateusz Włodarczyk / Forum
W czwartek odnotowano w Polsce 392 przypadki nowych zakażeń SARS-CoV-2. To największy przyrost od momentu stwierdzenia pierwszego zakażenia. Dziś z powodu koronawirusa zmarło 14 osób.

Liczba wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce w kolejnych dniach

Stan na: 
Potwierdzone nowe przypadki wykrycia koronawirusa w kolejnych dniach
Linia ciągła pokazuje uśrednione wyniki z 7 kolejnych dni

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Graf interaktywny - Koronawirus liczba zakażeń dziennie

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 2946 (w tym 57 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce dziś: 392
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie to ponad milion i 50 tys. zgonów
  • Rząd przyjął nowe ograniczenia w przemieszczaniu
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

Nowe zakażenia i siedem zgonów

W czwartek wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 254 nowych, potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie w czwartek potwierdzono 392 zachorowania na Covid-19. W czwartek zmarło 14 osób, a w sumie odnotowano dotąd 57 zgonów.

Nowe przypadki koronawirusa dotyczą: 142 osób z woj. mazowieckiego, 73 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, ośmiu z woj. zachodniopomorskiego, siedmiu z woj. małopolskiego, sześciu z woj. świętokrzyskiego, czterech z woj. łódzkiego, czterech z woj. podlaskiego, trzech z woj. lubelskiego, trzech z woj. wielkopolskiego, dwóch z woj. pomorskiego oraz jednej osoby z woj. warmińsko-mazurskiego i jednej z woj. lubuskiego.

Ministerstwo podało, że zmarło kolejne siedem osób zakażonych koronawirusem. Są to: 77- i 83-latka ze szpitala w Radomiu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie, 61-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie, 87-letnia kobieta ze szpitala w Limanowej, 65-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu oraz 75-letni mężczyzna ze szpitala w Pleszewie. Wszyscy – jak podało MZ – mieli choroby współistniejące.

Od dziś poranny raport o zakażeniach Ministerstwo Zdrowia publikuje codziennie między godz. 10:00 a 11:00.

W związku z koronawirusem 1 kwietnia hospitalizowanych było 2317 osób, 183 tys. 95 osób objęto kwarantanną, 48 tys. 39 osób objętych jest nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach przebywa obecnie blisko 40 dzieci i młodzieży do 18. roku życia zakażonych koronawirusem.

Stefan Karczmarewicz: Już wiemy, dlaczego zgonów jest mało. PiS opublikował mechanizm swojej kreatywnej statystyki

Głosowanie tylko korespondencyjnie. Gowin grozi odejściem z rządu

Głosowanie w wyborach prezydenckich 10 maja tylko korespondencyjnie. Wszystkie lokale wyborcze będą zamknięte – ustalili dziennikarze RMF FM. Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić takie poprawki do zgłoszonego już w Sejmie projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. W piątek mają się nim zająć posłowie. Na takie rozwiązanie nie chce zgodzić się wicepremier Jarosław Gowin, koalicjant rządowy PiS. Podobno dostał ultimatum od prezesa Kaczyńskiego: albo poprze pomysł korespondencyjnych wyborów w maju, albo on i jego politycy zostaną wyrzuceni z rządu.

Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM, Gowin ogłosił już politykom swojej partii, że nie poprze pomysłu PiS na korespondencyjne wybory, a w związku z tym muszą się spodziewać utraty stanowisk. Sytuacja wygląda tak, że jeśli prezes PiS nie wycofa się z pomysłu wyborów tylko i wyłącznie korespondencyjnych i nie odwoła ultimatum, które postawił Gowinowi, to większość parlamentarna rozpadnie się, a PiS z mniejszościowym rządem nie będzie mógł dalej skutecznie rządzić.

Jak informuje RMF FM, Gowin w rozmowie z najbliższymi współpracownikami miał powiedzieć, że to wybór „między życiem a śmiercią”, dlatego pod żadnym pozorem nie zgodzi się na wybory w maju. Swoją decyzję miał konsultować z lekarzami, ekspertami i ważnymi biskupami. Według Gowina „optymalnym rozwiązaniem jest przełożenie wyborów o rok”. Po stronie prezesa PiS stanął drugi koalicjant Zjednoczonej Prawicy – Zbigniew Ziobro. „Lepiej jest wybory przeprowadzić korespondencyjnie 10 maja niż w apogeum pandemii” – napisał lider Solidarnej Polski. Ziobro dodał, że w sprawie majowych wyborów prezydenckich i głosowania korespondencyjnego stoi po stronie Jarosława Kaczyńskiego i jego ugrupowanie wspiera lidera PiS w tej kwestii.

Według Romana Giertycha „Jarosław Kaczyński chciałby wypchnąć Gowina, aby ten stworzył rząd z opozycją. I aby zdjąć z siebie odpowiedzialność za katastrofę medyczną i gospodarczą. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego skończy jako mniejszościowy. Nikt rozsądny nie będzie teraz nowego rządu tworzył” – napisał na Twitterze.

W czwartek rano Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, powiedział w TVP 1, że „do tej pory nie wydarzyło się nic, co sprawiłoby, że ten proces wyborczy i sama data wyborów miałyby się zmienić”. Głosowanie korespondencyjne nazwał „rozwiązaniem, które po analizie sytuacji jawi nam się jako optymalne i umożliwiające skorzystanie z praw wyborczych”.

Będzie kolejna tarcza antykryzysowa?

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział w Programie 3. Polskiego Radia, że powstanie druga tarcza antykryzysowa. Ma ona pomóc większym firmom i będzie uzupełnieniem uchwalonych już przepisów. Jej działanie będzie prawdopodobnie ograniczone do 30 czerwca 2020 r. Chodzi w niej m.in. o umorzenie większym firmom składek do ZUS za okres trzech miesięcy, analogiczne do tego, które mają dziś mikroprzedsiębiorcy. Prace resortów nad nową tarczą będzie koordynował Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Minister Kościński zapowiedział też, że na razie jest za wcześnie na nowelizację tegorocznego budżetu. Dodał, że będzie można się tym zająć pod koniec maja lub w czerwcu.

NATO włącza się w pomoc w walce z koronawirusem

Dowódca wojsk NATO amerykański generał Tod Wolters będzie koordynował pomoc medyczną, w której uczestniczyć będzie wojsko. Decyzję taką podjęli ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO na czwartkowej wideokonferencji.

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że generał Walters ma przede wszystkim koordynować transport lotniczy z pomocą medyczną. Przelotów takich ma być więcej niż dotychczas. Wprowadzono także uproszczone procedury wojskowego ruchu lotniczego.
Kraje NATO mają też za pośrednictwem Kwatery Głównej wymieniać się informacjami o posiadanych przez siebie zasobach leków, masek, odzieży ochronnej i wolnych miejscach w szpitalach. W połowie kwietnia odbędzie się spotkanie ministrów obrony krajów NATO w sprawie prowadzenia dalszych działań pomocowych.

Komisja Europejska planuje pieniądze na walkę z koronawirusem

16 i 17 kwietnia zaplanowano kolejną nadzwyczajną sesję Parlamentu Europejskiego. Głównym tematem będzie podsumowanie działań w walce z koronawirusem. Posiedzenie odbędzie się, tak jak sesja przed tygodniem, zdalnie. Dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała poręczenie finansowe w wysokości 100 mld euro na walkę z bezrobociem w krajach Unii. „To jest europejska solidarność w działaniu” – powiedziała. Dodała, że Komisja Europejska udzieli pożyczek krajom, które będą potrzebowały wsparcia krótkoterminowych programów zapobiegania bezrobociu. KE uznała, że kraje członkowskie potrzebują na przeciwdziałanie bezrobociu co najmniej 25 mld euro.

Czytaj także: Czego nie rozumie Morawiecki, czyli korepetycje z budżetu UE

Od dziś na zakupy tylko w rękawiczkach

Od czwartku wszyscy klienci sklepów i bazarów mogą zrobić zakupy tylko w jednorazowych rękawiczkach. Punkty handlowe muszą zapewnić klientom rękawiczki. Również od dziś hotele i inne miejsca noclegowe, które działają na zasadzie wynajmu krótkoterminowego, zostają zamknięte. Mogą one działać, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, personel medyczny, osoby w delegacji, a także te, które wykonują swoje obowiązki służbowe.

Piotr Müller, rzecznik rządu, pytany w czwartek w Polskim Radiu, czy przed Świętami Wielkanocnymi zostaną wprowadzone nowe ograniczenia w przemieszczaniu się Polaków, odpowiedział, że nie może tego wykluczyć.

Kolejki przed sklepamiRobert Robaszewski/Agencja GazetaKolejki przed sklepami

Dyskonty dłużej czynne

W związku z ograniczeniami liczby osób, które mogą przebywać w sklepie (trzy na jedną kasę) od 2 kwietnia sieć dyskontów Biedronka wydłuża godziny otwarcia sklepów. Będą czynne w godz. 6:00–24:00. Dodatkowo w przyszłym przedświątecznym tygodniu (7–10 kwietnia) Biedronka będzie czynna całą dobę. „Dzięki temu Polacy będą mogli komfortowo zrobić tradycyjne zakupy na Wielkanoc” – podała sieć w komunikacie. Pracownicy za pracę nocną otrzymają wyższe wynagrodzenie niż przewidziane w prawie.

Niemiecka sieć dyskontów Lidl też będzie otwarta dłużej i też w godzinach 6:00–24:00, w niektórych miejscach także całodobowo.

Szczyt klimatyczny COP26 w nowym terminie

W związku z koronawirusem szczyt klimatyczny COP26, który miał się odbyć jesienią w Glasgow, został przeniesiony na przyszły rok. Natomiast poprzedzające go negocjacje, które miały odbyć się w czerwcu, zostały przesunięte na październik. Komisja Europejska zapewniła jednocześnie, że nie spowalnia walki z kryzysem klimatycznym i kontynuuje prace przygotowawcze w sprawie priorytetów długoterminowych takich jak Zielony Ład. „Nie zwolnimy naszej pracy w przygotowaniu na ambitny szczyt COP26” – napisał Frans Timmermans, wiceszef Komisji odpowiedzialny za Zielony Ład.

Decyzja w sprawie egzaminów po świętach

W czwartek rano CKE opublikowała na swej stronie internetowej pierwszy z arkuszy próbnego egzaminu maturalnego – z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie mają rozwiązać go w domu, a następnie przesłać do sprawdzenia swoim nauczycielom.

W związku z kolejnymi apelami o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty i matur, (m.in. Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i Związku Nauczycielstwa Polskiego) Dariusz Piontkowski, szef MEN, zapowiedział, że w tej sprawie decydujący głos będzie miał minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. „Przypomnę, że zamknięcie tradycyjnego sposobu funkcjonowania szkół obowiązuje do 10 kwietnia, czyli tak naprawdę do Świąt Wielkanocnych. Zobaczymy, jak w tym czasie będą rozwijały się stany epidemiczne, i w okolicach Świąt Wielkanocnych na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, pan premier i cały rząd podejmie decyzje odnośnie (...) szkół, ale i innych sfer życia publicznego” – minister edukacji mówił w Polsat News.

Czytaj także: Wołanie do rządu w sprawie matury i egzaminu ósmoklasistów

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Od poniedziałku Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje arkusze do próbnego egzaminu, by pomóc uczniom klas VIII przygotować się do niego. Od czwartku 2 kwietnia CKE ma na swoich stronach internetowych zamieszczać arkusze próbnych egzaminów maturalnych. Matury mają rozpocząć się 4 maja.

Od 1 kwietnia obowiązują nowe restrykcje w poruszaniu się

Zdaniem premiera „za dużo było kontaktów między ludźmi, spacerów na bulwarach i stąd były też zakażenia”. Dlatego rząd wprowadza nowe ograniczenia, które mają obowiązywać od 1 kwietnia:

  • w przestrzeni publicznej wszystkich obowiązuje zasada zachowywania dystansu dwóch metrów z wyjątkiem opieki nad dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi,
  • niepełnoletni w przestrzeni publicznej mogą się poruszać tylko z osobą dorosłą,
  • ograniczenie dostępu do parków, skwerów, bulwarów czy plaż,
  • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich,
  • zamknięcie usług fryzjerskich czy kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu,
  • w sklepie – limit trzy osoby na jedną kasę (na poczcie – dwie osoby do okienka),
  • na bazarach, targowiskach także trzy osoby do jednego straganu,
  • przed wizytą w sklepie należy nakładać rękawiczki,
  • w weekendy zamknięte sklepy budowlane (pozostają otwarte m.in. sklepy spożywcze i drogerie),
  • sklepy spożywcze czy drogerie codziennie od 10 do 12 otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia (rząd apeluje, żeby takie osoby robiły zakupy jak najrzadziej, co kilka dni),
  • dodatkowe wymogi w miejscach pracy – dystans co najmniej 1,5 metra, pracownicy powinni być wyposażeni w środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji,
  • zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych (z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do organizowania kwarantanny i dla pracowników firm np. budowlanych),
  • rozszerzona formuła kwarantanny nowe osoby podejrzane o kontakt z wirusem lub wracające z zagranicy zostaną poddane całkowitej izolacji poza domem lub cała rodzina izolowanego będzie musiała przebywać w kwarantannie,
  • dla poddanych kwarantannie obowiązek korzystania z rządowej aplikacji,
  • wprowadzenie limitu miejsc w komunikacji u prywatnych przewoźników takiego, jak u publicznych (do połowy miejsc siedzących w autobusie),
  • odwołanie wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych poza absolutnie niezbędnymi,
  • w sklepach i na stacjach benzynowych obowiązek dezynfekowania terminali czy dystrybutorów paliwa po każdym użyciu.

Za złamanie zasad będą stosowane nowe kary – od 5 tys. do 30 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności.

Czytaj: Co wolno, czego nie wolno. Rząd wyjaśnia

W Europie odnotowano 508 tys. przypadków Covid-19

W Europie odnotowano 508 tys. przypadków Covid-19. Na całym świecie natomiast już ponad milion. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie to 34 tys. 571, a na całym świecie ponad 50 tys.

Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii, podał w czwartek, że w ciągu ostatniej doby najwięcej ofiar zanotowano w Hiszpanii, gdzie zmarło niemal tysiąc osób, a łączna liczba ofiar to ponad 10 tys. We Włoszech zmarło ponad 700 osób, a łączna liczba zgonów to prawie 14 tys. Najwięcej zachorowań, ponad 235 tys., jest teraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło ponad 5,5 tys. osób.

Władze Grecji objęły kwarantanną położony 75 km na północny wschód od Aten obóz dla migrantów Ritsona po tym, gdy u 20 spośród przebywających tam osób wykryto koronawirusa. Badanie 63 osób zarządzono w związku z potwierdzonym zakażeniem u 19-letniej mieszkanki obozu. Kobietę przewieziono wcześniej do szpitala w Atenach, gdzie urodziła dziecko. W Grecji odnotowano łącznie 1415 zarażonych i stwierdzono 50 zgonów.

W ciągu ostatniej doby w Iranie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł o 124, od początku epidemii zmarło już 3136 osób. Od środy wykryto też 2875 nowych infekcji, w sumie odnotowano ich nieco ponad 50 tys.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną