Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

RPO: wybory niemożliwe do przeprowadzenia

RPO Adam Bodnar: Wybory są niemożliwe do przeprowadzenia RPO Adam Bodnar: Wybory są niemożliwe do przeprowadzenia Adam Stepien / Agencja Gazeta
Opinia rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara w sprawie planowanych przez PiS wyborów prezydenckich w czasie pandemii trafiła właśnie do Senatu.

Głosowanie w całości korespondencyjne może łamać konstytucyjną zasadę powszechności wyborów. Kampania nie toczy się z poszanowaniem zasady równości szans kandydatów, a obywatele nie dostają nawet minimalnej wiedzy o wyborach. Tak przeprowadzone – mogą nie być zgodne z międzynarodowymi standardami.

Czytaj też: PKW wykonuje robotę głupiego

Mamy stan nadzwyczajny

RPO zauważa, że zostały spełnione przewidziane przez konstytucję kryteria wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, w tym przypadku stanu klęski żywiołowej. Tymczasem władza nie wprowadza go wprost, ale za pomocą aktów prawnych, które nazywa inaczej – np. „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” czy „o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.”.

„Z całą mocą należy podkreślić, że obowiązuje on [stan wyjątkowy] w rzeczywistości. Dlatego też w tej sytuacji (...) aktualizuje się zakaz wynikający z art. 228 ust. 6 konstytucji: że w czasie stanu nadzwyczajnego nie może być zmieniona m.in. ustawa o wyborze Prezydenta RP” – stwierdza RPO.

Czytaj też: OBWE stanowczo o pomyśle PiS na wybory w czasie pandemii

Naruszona konstytucja

Adam Bodnar jest zdania, że prace legislacyjne nad ustawą dotyczącą wyborów prezydenckich 2020 są prowadzone z naruszeniem konstytucji. Ocenia, że nowe zasady „nie są w stanie umożliwić pełnej realizacji przez obywateli czynnego prawa wyborczego”.

Swą opinię RPO przekazał też Państwowej Komisji Wyborczej, która według prawa czuwa nad prawidłowością przeprowadzenia wyborów i nad tym, żeby prawa wyborców wynikające z konstytucji były przestrzegane.

Czytaj też: Cuda nad urną. PiS łamie wszelkie zasady

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną