Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tajemniczy Tanajno

Kim pan jest, panie Tanajno?

Tanajno robi wszystko, by politycznie zagospodarować pierwszą falę niezadowolenia przedsiębiorców. Tanajno robi wszystko, by politycznie zagospodarować pierwszą falę niezadowolenia przedsiębiorców. Mateusz Włodarczyk / Forum
Tanajno robi wszystko, by politycznie zagospodarować pierwszą falę niezadowolenia przedsiębiorców, którzy od dwóch miesięcy ponoszą skutki rządowych restrykcji.

W nocy z 7 na 8 maja policja, powołując się na przepisy antyepidemiczne, spacyfikowała miasteczko przedsiębiorców, które wyrosło pod Kancelarią Premiera. Wylegitymowano 150 osób, a kolejnych 37 zatrzymano. Wśród nich był Paweł Tanajno, jeden z kandydatów na prezydenta.

Tanajno robi wszystko, by politycznie zagospodarować pierwszą falę niezadowolenia przedsiębiorców, którzy od dwóch miesięcy ponoszą skutki rządowych restrykcji. Ma 45 lat, pochodzi z Warszawy, od kilku lat jest wspólnikiem i członkiem zarządu dwóch spółek informatycznych. Doradza też w marketingu internetowym. Do dużej polityki próbuje przebić się od dawna. Do 2003 r. należał do PO, potem związał się z Ruchem Palikota. W 2012 r. przystąpił do Demokracji Bezpośredniej, partii zawiązanej w reakcji na podpisanie umowy ACTA. Ma za sobą kilka nieudanych startów w wyborach: samorządowych w 2002 r. (z listy PO), do Sejmu w 2015 r. (Kukiz’15), do PE w 2019 r. (także z listy Kukiza).

Dwa lata temu chciał zostać prezydentem Warszawy. Jako kandydat KWW Odkorkujemy Warszawę. RiGCz. Tanajno. Hawajska+ obiecywał, że po zwycięstwie oddeleguje urzędników do dowożenia darmowej pizzy hawajskiej, czym zmusi ich do odejścia z pracy i odchudzi warszawski magistrat. Bez większego powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich w 2015 r. Zajął 11. miejsce, zdobywając 29 785 głosów (0,2 proc.).

W kampanii dowodził, że Janusz Korwin-Mikke powinien zrezygnować z kandydowania na jego rzecz. „Mam poglądy jak on, taki trochę nowocześniejszy libertarianizm, bez tych jego konserwatywnych wariactw, ale w kwestiach gospodarczych byśmy się zgodzili” – twierdził. Dziś zapowiada powstanie narodowe przedsiębiorców, oskarża PiS o „zagładę gospodarki”, a Andrzeja Dudę nazywa „piękną laleczką”, która płacze nad konstytucją.

Polityka 20.2020 (3261) z dnia 12.05.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemniczy Tanajno"
Reklama