Kraj

Jak oswoić bezprawie?

Co dalej z Sądem Najwyższym

Krzywda została uczyniona procedurom, które są warunkiem praworządności. Ich złamanie to grzech pierworodny. Krzywda została uczyniona procedurom, które są warunkiem praworządności. Ich złamanie to grzech pierworodny. Max Skorwider
Czy są granice, poza którymi opór wobec bezprawia nie ma sensu? Wydaje się, że dzisiaj pytanie brzmi już nie: czy są?, ale: gdzie są te granice? Teraz zastanawiają się nad tym sędziowie Sądu Najwyższego.
Coraz więcej aktów władzy ma u podstaw grzech pierworodny: niekonstytucyjność.Mirosław Gryń/Polityka Coraz więcej aktów władzy ma u podstaw grzech pierworodny: niekonstytucyjność.

Bezprawie dotknęło instytucji i procedur, nie tylko tych stojących na straży państwa prawa, ale też na straży demokracji. Coraz więcej aktów władzy ma u podstaw grzech pierworodny: niekonstytucyjność. Jak sobie z tym poradzić? Prawni „fundamentaliści” coraz częściej przechodzą na pozycje „pragmatyków”: bezprawne, ale w granicach akceptacji.

Gdzie jest granica? Tewje Mleczarz, bohater musicalu „Skrzypek na dachu”, który co rusz musi wybierać pomiędzy miłością do córek a zasadami, których jako Żyd musi przestrzegać, w którymś momencie mówi: „Dość!

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak oswoić bezprawie?"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021