Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Duże różnice w liczbie testów między województwami

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.
Rafał Trzaskowski w ToruniuRobert Górecki/Agencja Gazeta Rafał Trzaskowski w Toruniu

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

Epidemia koronawirusa w Polsce. Liczba potwierdzonych zakażeń: 32 227 (w tym 1 359 zgonów)
Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 8,7 mln (ponad 461 tys. zgonów)
• Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

MZ o liczbie testów w województwach

Resort zdrowia opublikował dane dotyczące testów na koronawirusa w podziale na województwa. Zauważalne są duże różnice między regionami. W największym województwie, mazowieckim, przeprowadzono 340 tys. testów. W wielkopolskim 142 tys., a w śląskim 134 tys. Powyżej 100 tys. testów wykonano jeszcze tylko w małopolskim oraz dolnośląskim. Zaledwie 10 tys. testów przeprowadzono w Opolskiem.

Ogółem od początku pandemii przebadano 1 356 035 próbek pobranych od 1 219 673 osób. Ostatniej doby wykonano ponad 14,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

Najwięcej potwierdzonych przypadków zachorowań na 100 tys. mieszkańców ma woj. śląskie – 263, łódzkie – 116, dolnośląskie – 98. Najmniej woj. warmińsko-mazurskie, bo tylko 14.

.mat. pr..

Proces w trybie wyborczym o słowa Trzaskowskiego

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu. Pozew złożył komitet wyborczy Andrzeja Dudy. Chodzi o wypowiedziane 14 czerwca podczas spotkania we Wrocławiu słowa: „Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę?”.

Komitet Andrzeja Dudy domagał się sprostowania we wszystkich mediach. Sąd uznał jednak, że wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa, i pozew oddalił. Sąd wskazał, że w maju 2020 r. zarejestrowanych jako bezrobotnych było w Polsce przeszło milion osób, co oznacza to, że co najmniej milion osób straciło w jakimś czasie pracę, więc wypowiedź Trzaskowskiego nie była błędna. „Rozpoczęcie zdania od słowa »dzisiaj« nie ma większego znaczenia dla sensu wypowiedzi” – uznał sąd.

Komitet Andrzeja Dudy odwoła się od tej decyzji – zapowiedział pełnomocnik sztabu prezydenta.

Kampanijny poniedziałek, kandydaci podróżują po Polsce

„Prezydent musi w tym momencie być po stronie ludzi, musi pomagać rozwiązywać te trudne problemy. Musi kłaść na stół konkretne rozwiązania. Musi również pobudzać rząd do działania, a czasami go rozliczać. Musi po prostu pełnić aktywną rolę” – mówił dziś po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych Rafał Trzaskowski. Podkreślał, że potrzebne jest nowe podejście do takich problemów jak ochrona miejsc pracy, edukacja czy służba zdrowia.

Krzysztof Bosak był w Iławie, gdzie oceniał swoje szanse: „Moim głównym celem jest pokonanie Rafała Trzaskowskiego i wejście do drugiej tury wyborów. To on jest w tej chwili najpoważniejszym rywalem, stojącym na przeszkodzie, po pierwsze, rozwojowi sił ideowej prawicy, po drugie, zwycięstwu z prezydentem Andrzejem Dudą, czego chciałbym dokonać, wchodząc do drugiej tury wyborów prezydenckich. Z żadnego sondażu nie wynika, bym miał rywalizować z Pawłem Tanajno”.

Władysław Kosiniak-Kamysz poniedziałek spędził w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zapowiedział, że jako prezydent będzie dbał o polski sport, „a w szczególny sposób z moją żoną o sportowców z niepełnosprawnością”. Klub Koalicji Polskiej złożył dziś w Semie ustawę obniżającą VAT z 23 proc. na 15 i stawkę obniżoną z 8 na 5 proc. „To jest najsilniejsza tarcza antykryzysowa, jaką możemy zaproponować. To jest szansa na to, żeby wyjść z kryzysu gospodarczego, kryzysu na rynku pracy, kryzysu, który w ostatnich miesiącach spowodował koronawirus” – mówił w Lubuskiem Kosiniak-Kamysz.

Andrzej Duda podpisał umowę z Krajową Radą Izb Rolniczych. Podkreślał przy tym, że „rola polskich rolników w naszym społeczeństwie jest nie do przecenienia. To oni zabezpieczają jeden z sektorów bezpieczeństwa, a mianowicie bezpieczeństwa żywnościowego. Przekonaliśmy się o tym podczas pandemii”. W Polskę wyjechali też inni politycy partii rządzącej. Antoni Macierewicz, były szef MON, przewodniczący podkomisji smoleńskiej, na spotkaniu z mieszkańcami Hyżnego koło Rzeszowa straszył, że Rafał Trzaskowski „promuje pedofilię”: „Jest wielki problem związany z kształtowaniem naszej przyszłości, czyli wychowaniem polskich dzieci. Przecież nie przypadkiem on podpisał i stara się upowszechnić Kartę LGBT. Nie wiem, jak się to nazywa: LBGT? Czasami mylę te literki, ale mam nadzieję, że nie macie państwo o to pretensji i wiemy mniej więcej, w czym rzecz. W związku z tym trzeba sobie tu jasno powiedzieć: to jest wielka reklama i promocja pedofilii”.

Robert Biedroń w Łodzi rozliczał aktualnego prezydenta z niespełnionych obietnic: emerytury bez podatku, kwoty wolnej od podatku do 8 tys. „Oszukał prezydent Duda w tej sprawie” – krytykował kandydat Lewicy. Ale nie odpuścił też Platformie, zarzucając jej, że za swoich rządów „sprywatyzowała wszystko, co mogła”. „Gdyby mogła, to sprywatyzowałaby urząd prezydenta, i tak pewnie zrobi” – dodał.

Szymon Hołownia na konferencji prasowej w Warszawie przedstawił program skierowany do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zakłada on m.in. równość w prawie i dostępie do edukacji, zniesienie tzw. pułapki rentowej, wprowadzenie opieki wytchnieniowej, przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych infrastruktury miejskiej. Hołownia zapowiedział też, że jego pierwsza inicjatywa ustawodawcza będzie dotyczyła wdrożenia w życie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który nakazywał zrównanie praw do świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. W świetle obowiązującego prawa świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej przysługuje zależnie od wieku, w którym powstała niepełnosprawność.

296 nowych zakażeń w Polsce

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (130), łódzkiego (48), mazowieckiego (33), podlaskiego (23), wielkopolskiego (19), świętokrzyskiego (15), podkarpackiego (8), małopolskiego (6), lubelskiego (5), dolnośląskiego (4), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i lubuskiego (1).

Zmarły kolejne trzy zakażone osoby. To mieszkańcy Raciborza i Tychów, w wieku od 50 do 85 lat. Większość z nich miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi już 32 227, w tym 1 359 zmarło.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4Fot. Jakub Orzechowski/Agencja GazetaSamodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4

WHO: największy dobowy przyrost zakażeń

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w niedzielę 21 czerwca odnotowano rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem – 183 020 nowych przypadków w ciągu doby. Ponad 116 tys. nowych zakażeń dotyczyło Ameryki Północnej i Południowej. Na całym świecie liczba zachorowań na Covid-19 wyniosła w niedzielę 8 708 008 przypadków i 461 715 zgonów.

Dane statystyczne w rozbiciu na regiony świata, według klasyfikacji WHO, przedstawiają się następująco:

  • Afryka – 2 169 999 przypadków zakażeń (przyrost dobowy 8464) i 4874 zgonów (przyrost dobowy 124)
  • Ameryka – 4 279 854 przypadków (116 041) i 219 144 zgonów (3 224)
  • Wschodni obszar Morza Śródziemnego – 897 403 przypadki (18 975) i 20 075 zgonów (515)
  • Europa – 2 527 618 przypadków zakażeń (17 922) i 193 086 zgonów (442)
  • Azja Południowo-Wschodnia – 580 533 przypadki (20 248) i 17 213 zgonów (399)
  • Obszar Zachodniego Pacyfiku – 204 860 przypadków (1 370) i 7310 zgonów (22)

Minister zdrowia: maseczki wrócą z drugą falą epidemii

Łukasz Szumowski w wywiadzie dla PAP przewiduje, że druga fala epidemii nadejdzie jesienią z sezonem grypowym. W jego ocenie drugiego lockdownu nie będzie, ale powrócą obowiązkowe maseczki. Szef resortu zdrowia odniósł się też do publikowanych m.in. przez „Politykę” i „Gazetę Wyborczą” informacji o aferze korupcyjnej w Ministerstwie Zdrowia. Jego zdaniem artykuły na jego temat są „całkowicie motywowane politycznie” i „mają związek z trwającą kampanią wyborczą”. „Wszystko to jest klasyką z podręczników politologii. Uderzyć w osobę cieszącą się zaufaniem i zdyskredytować wszystko to, czym się zajmował i zajmuje. Sięga się po oszczerstwa, pomówienia, fałsz. Operuje się językiem bruku. Wszystko po to, żeby zbrukać i zmieszać z błotem” – uważa.

„Wyborcza” o pakietach Sasina

Reporterzy „Gazety Wyborczej” ustalili, że wydrukowane na niewybory 10 maja „pakiety Sasina” (kosztowały ok. 70 mln zł) znajdują się w magazynie przy ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 105 w Łodzi. Nie jest ona własnością Poczty Polskiej. „To prywatne centrum logistyczne o powierzchni całkowitej (razem z placem) 50 tys. m kw. Niecałe dwa lata temu Poczta wynajęła tam 2 tys. m kw. z myślą o przeładunku przesyłek paletowych” – piszą Wojciech Czuchnowski i Paweł Rutkiewicz.

Pakiety zebrano w kilkumetrowej wysokości bloki poustawiane na paletach, owinięte grubą, czarną folią. Bloki oddzielają metalowe przęsła, jakich używa się do wygradzania placów budowy.

Od piątku szukają ich też w ramach kontroli poselskiej parlamentarzyści opozycji. W piątek podczas konferencji prasowej Sasin i rzecznik rządu powiedzieli, że nie boją się odpowiedzialności, a „wszystko było zgodne z prawem”.

Jak wyglądała ostatnia niedziela kampanii

„Przez całe pięć lat działałem dla państwa; wszystko, co robiłem, robiłem po to, by moim rodakom żyło się lepiej” – przekonywał w niedzielę podczas spotkania z wyborcami w Krakowie Andrzej Duda. Prezydent mówił, że w polityce, którą prowadził przez pierwszą kadencję, „było miejsce dla wszystkich”. Krytykował rządy PO-PSL z lat 2007–15 za podwyższenie wieku emerytalnego i podatku VAT. „Dopadła nas epidemia koronawirusa, gospodarka znalazła się w zagrożeniu. Nie zastanawialiśmy się, wprowadziliśmy programy tarczy antykryzysowej. Miliard złotych dziennie wypłacany jest polskim przedsiębiorcom po to, by ratowali miejsca pracy” – stwierdził prezydent.

Duda stwierdził, że rządy PO-PSL były „gorszym wirusem niż koronawirus”. Przytoczył dane dotyczące bezrobocia, które – jak mówił – w 2015 r. wynosiło 9 proc., a obecnie, w czasie epidemii, to 6 proc.

„Jak zostanę prezydentem, drzwi do Pałacu Prezydenckiego będą otwarte dla wszystkich, którzy będą chcieli się poskarżyć – powiedział w Białymstoku Rafał Trzaskowski. – Gdziekolwiek jeżdżę, tam ludzie mówią mi: mamy dość przede wszystkim dzielenia nas, szczucia na nas, dzielenia Polaków na lepszych i gorszych, na ludzi z małych, średnich, większych miast czy z polskiej wsi. Chyba żaden rząd w ostatniej historii nie próbował napiętnować tak dużej rzeszy naszych współobywateli”.

Trzaskowski zwracał się do swojego przeciwnika, który przyszedł na wiec. „Czy widział pan wszystkie afery tej władzy?” – pytał. „Dziękuję, że pan kiwa głową na tak, bo to bardzo ważne, że nawet jeśli się różnimy, potrafi pan stanąć w prawdzie” – dodał. Zaapelował też o podziękowanie dla tego człowieka, że miał odwagę przyjść w miejsce, gdzie są tysiące ludzi inaczej myślących.

Emilewicz z ambony, rzecznik episkopatu krytykuje

Jadwiga Emilewicz wzięła w niedzielę udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Przedsiębiorców na Jasną Górę. Wystąpiła z ambony kościoła w częstochowskim sanktuarium z ponad 10-minutowym przemówieniem. „Przez ostatnie tygodnie przeżywamy trudny czas próby, po raz pierwszy dla wielu. Dotkliwe uczucie kruchości, mit samowystarczalności rozpada się – mówiła wicepremier i minister rozwoju. – Praca powinna być przed wszystkim kapitałem. Na to warto zwracać uwagę, gdy staramy się wesprzeć państwa w radzeniu sobie z trudnościami, oferując pomoc publiczną. Robimy to i utrzymanie pracy jest naszym wspólnym celem” – stwierdziła.

Jej wystąpienie wywołało protesty opozycji, która krytykowała wicepremier za agitację wyborczą, a Kościół za jej umożliwienie.

„Jeszcze w piątek episkopat wydał komunikat, że Kościół nie angażuje się w kampanię wyborczą. Dzisiaj Jadwiga Emilewicz agituje z ambony na Jasnej Górze. Za to sklejenie się z PiS części hierarchów kościelnych zapłaci cały Kościół. I to będzie bardzo wysoka cena” – pisał na Twitterze Sławomir Neumann z PO.

„To się dzieje naprawdę. Wicepremier polskiego rządu – Jadwiga Emilewicz – przemawia w kościele, stojąc na ołtarzu. I niech mi ktoś powie, że to normalna sytuacja, a państwo jest świeckie! Państwo będzie świeckie wtedy, gdy rządzić będzie Lewica” – pisała Joanna Scheuring-Wielgus.

Wicepremier Emilewicz broniła się w TVN24: „Nie znajduję w tych słowach ani jednego wątku agitacji, nie wspomnieliśmy nazwiska żadnego kandydata. Całość mojego wystąpienia dotyczyła roli przedsiębiorców w życiu społecznym. Moje wystąpienie było po części religijne i dotyczyło przedsiębiorców. Nie przekroczyłam dziś granicy związanej z wolnością religijną i polityczną”.

Do zdarzenia krytycznie odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. „Msze święte, nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W poniedziałek rzecznik paulinów o. Michał Legan zapewnił, że trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych na Jasnej Górze.

Czytaj też: Polskie wojny na Jasnej Górze

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną