Koronawirus

Zachorowania w Polsce

Stan na: 
Uśredniona liczba zachorowań dziennych z 7 ostatnich dni, na 100.000 mieszkańców
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Wikipedia

Zachorowania w Europie

Stan na: 
Uśredniona liczba zachorowań dziennych z siedmiu ostatnich dni, na 100.000 mieszkańców
Źródło: Johns Hopkins University, ourworldindata.com, who.int

Poradniki na czas epidemii

Co warto wiedzieć?

W skrócie:

Koronawirus SARS-CoV-2 (taką nazwę zaproponował Międzynarodowy Komitet Taksonomii Wirusów) wywołuje zakażenie o nazwie Covid-19 (z ang. co – corona, vi – virus, d – disease). Okres inkubacji wirusa (czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów) trwa od dwóch do 14 dni.

Jak się można zakazić ?

Ponieważ SARS-CoV-2 atakuje układ oddechowy, przenosi się on drogą kropelkową. To oznacza, że kiedy osoba już nim zakażona oddycha, mówi, kaszle lub kicha – cząstki wirusa przenoszą się w kropelkach powietrza na odległość mniej więcej 1,5–2 m. Tego typu zarazki mogą też zostać przeniesione na rękach chorego, bo nasze dłonie – którymi często, nawet bezwiednie, dotykamy twarzy – to najczęstszy wektor przenoszenia wirusów.

Czytaj także: Jak się nie zakazić koronawirusem?

Czy można mieć wirusa i nie zachorować?

Być może. Pojawia się coraz więcej doniesień o bezobjawowym przebiegu zakażenia. To dobra wiadomość dla tych, którzy mają tak doskonały układ odporności, że mimo zakażenia nie mają żadnych dolegliwości. A jednocześnie przekleństwo dla ich otoczenia, mogą bowiem bezwiednie zakażać innych, wśród których tylu szczęściarzy już nie ma.

Czytaj także: 13 najważniejszych pytań o koronawirusa

Jakie są objawy?

U większości pojawiają się: gorączka, dreszcze, suchy kaszel, bóle mięśniowe, katar i duszność. Ponieważ u niektórych osób infekcja może prawdopodobnie przechodzić bezobjawowo, to z oczywistych względów utrudnia śledzenie wirusa, bo łańcuch jego rozprzestrzeniania można w takim wypadku prześledzić post factum, kiedy zostanie wyłapany pierwszy chory i służby sanitarne sprawdzą, z kim się wcześniej kontaktował.

Czytaj także: Jak długo koronawirus potrafi przetrwać poza ustrojem?

Gdzie się zgłaszać z objawami?

Przede wszystkim nie należy panikować i zostać w domu, dopóki nie okaże się, z jakim stopniem zagrożenia mamy do czynienia. Należy zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej (gis.gov.pl/mapa) lub zgłosić się na oddział zakaźny (gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali). Pracuje też całodobowa infolinia NFZ: 800-190-590. Specjalny numer telefonu, pod którym można uzyskać poradę lekarską, uruchomiło też PZU. Pod numerem (22) 505-11-88 każdy może zdobyć fachowe informacje medyczne (z infolinii tej mogą obecnie korzystać nie tylko klienci PZU).

Czytaj także: 5 najczęściej popełnianych przez nas teraz błędów

Co oznacza kwarantanna?

To nic innego jak odizolowanie, ale nie należy mylić jej z terminem „izolacji” – bo ta w języku epidemiologicznym dotyczy osoby z już potwierdzonym zakażeniem. Więc właściwsze jest słowo odosobnienie – w kwarantannie mogą przebywać osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie, i trzeba sprawdzić, czy się ono nie wykluwa.

Czytaj także: SARS-CoV-2 może szerzyć się przez układ pokarmowy

Czy jest szansa na lekarstwo lub szczepionkę?

Na razie ich nie mamy, ale wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej skutecznych leków na Covid-19, a szczepionka przeciwko koronawirusowi wchodzi w fazę badań na ludziach. Nauka z niespotykanym dotąd impetem stara się dać odpór pandemii.

Czytajcie więcej: Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 najszybciej w historii?

Rozwój epidemii koronawirusa w Polsce na tle innych krajów

Stan na: 
Słupki czerwone - nowowykryte przypadki koronawirusa dziennie
Słupki szare - zgony spowodowane koronawirusem dziennie
Pogrubione linie prezentują średnie kroczące z 7 kolejnych dni

Wykresy wyskalowane proporcjonalnie do ludności kraju - przerywana linia czerwona oznacza 0.01% populacji
Przerywana linia szara oznacza dzienną ogólną liczbę zgonów w danym kraju (średnia z poprzednich lat)

Źródło: European CDC, ourworldindata.com, who.int