Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Były ekspert Ordo Iuris szefem komisji ds. pedofilii

Dr Błażej Kmieciak Dr Błażej Kmieciak Sejm
Błażej Kmieciak głosami 244 posłów został wybrany szefem państwowej komisji ds. wyjaśniania pedofilii. Jest znany z tego, że deprecjonuje skalę problemu wśród duchownych.

Gdyby nie filmy braci Sekielskich, komisja pewnie w ogóle by nie powstała. To po „Tylko nie mów nikomu” premier zaczął mówić o „wypalaniu żelazem” pedofilii z Polski i zapowiedział konieczność utworzenia organu, który miałby się tym zająć. Z kolei po premierze „Zabawy w chowanego” powołano pierwszego członka komisji – dr. Błażeja Kmieciaka, prawnika nominowanego przez rzecznika praw dziecka. Kmieciak jest również ekspertem bioetycznym organizacji pozarządowych: Fundacji Życie, Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Fundacji im. Księdza Jana Kaczkowskiego. Z Ordo Iuris Kmieciak miał skończyć współpracę w 2019 r., ale na stronie instytutu wciąż znajduje się jego notka biograficzna i informacja, że pełni funkcję Koordynatora Centrum Bioetyki.

Eksperci ze wskazania PiS

Jego afiliacje są o tyle ważne, że jako przewodniczący będzie nadawał ton pracom komisji – a 24 lipca głosami 244 posłów Kmieciak został do pełnienia tej funkcji wskazany. Z jego dotychczasowych wypowiedzi wynika duża rezerwa w sprawie zajęcia się problemem pedofilii w Kościele katolickim, który w sposób systemowy i zorganizowany chroni duchownych przed wymiarem sprawiedliwości. „Czy chcemy zniszczyć pedofilię w Kościele? Czy też raczej chcemy zniszczyć Kościół przez walkę z obecną w działaniach części jego synów pedofilią?”, „Ciekawe: tęczowo-polityczni orędownicy walki z homofobią stali się głównymi promotorami klerofobii. Zabiegający o: jednopłciowe związki partnerskie, antykoncepcję dla dzieci oraz aborcję i eutanazję uznają się za uprawnionych do wystawiania społecznego świadectwa moralności” – pisał na Twitterze.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama