Kraj

Rekord zakażeń, infekcje u posłów i senatorów. MON odwołuje defiladę

Turyści na Krupówkach Turyści na Krupówkach Marcin Szkodziński / Forum
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 680 nowych przypadkach SARS-CoV-2 w Polsce. To najwięcej od początku epidemii. Łącznie w naszym kraju potwierdzono ponad 48 tys. zakażeń, na świecie – 18,5 mln.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 48 149 (w tym 1738 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 18,5 mln (ponad 698 tys. zgonów)
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

680 nowych zakażeń

Tendencja wzrostowa w ostatnich dniach zdaje się utrzymywać. Choć w niedzielę i poniedziałek zanotowano nieznaczny spadek dobowej liczby zakażeń koronawirusem – odpowiednio 548 i 575 przypadków – w minionym tygodniu dzienne wskazania przekroczyły pułap sześciuset: w sobotę MZ potwierdziło 658 zakażeń, w piątek 657, w czwartek 615.

Wciąż najwięcej chorych przybywa na Górnym Śląsku. Wtorkowe zakażenia pochodzą z województw: śląskiego (222), wielkopolskiego (94), małopolskiego (88), mazowieckiego (49), dolnośląskiego (47), podkarpackiego (41), łódzkiego (39), świętokrzyskiego (26), pomorskiego (17), podlaskiego (15), zachodniopomorskiego (15), lubelskiego (8), opolskiego (7), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4) i z kujawsko-pomorskiego (3). Zmarło sześć osób w wieku od 60 do 91 lat.

Jak podają media, powołując się na rzecznika wojewody wielkopolskiego Tomasza Sztube, już 233 infekcje zidentyfikowano w zakładach drobiarskich firmy AMI w wielkopolskim Mikstacie. Jak podaje PAP, wszyscy pracownicy zostali poddani testowi (jest ich 781), zakład poddano dezynfekcji i wstrzymano produkcję. Wojewoda wysłał mobilny punkt pobrań wymazów.

Późnym wieczorem we wtorek Onet.pl, powołując się na PAP podał, że MON odwołał defiladę z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. „Służby sanitarne nie rekomendowały organizacji tego wydarzenia. Defilady każdego roku przyciągają około 200 tys. osób. Tak wielkie zgromadzenia mogą zwiększać ryzyko zakażeń koronawirusem" – napisano w komunikacie MON. Defilada ma być zorganizowana w innym, bezpiecznym terminie.

Infekcje u posłów i senatorów

W poniedziałek zdecydowano o przeniesieniu (prawdopodobnie o dwa tygodnie) najbliższego posiedzenia Sejmu, które miało się rozpocząć 7 sierpnia. Jak powiedział tego dnia portalowi Onet.pl wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, jest to spowodowane wykryciem koronawirusa u senatora Jana Filipa Libickiego (PSL-Kukiz’15) i przeniesieniem najbliższego posiedzenia Senatu.

Sytuacja w Senacie jest coraz bardziej niepokojąca, zwłaszcza że senator Libicki kontaktował się z innymi osobami. Okazało się, że chory na Covid-19 są także senatorowie Ryszard Bober (PSL-Kukiz15) oraz Artur Dunin (KO). W kwarantannie jest senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, niepokojący kaszel ma też senator Stanisław Gawłowski. Kolejnym zakażonym koronawirusem politykiem jest poseł PSL Dariusz Klimczak, o czym sam poinformował na Twitterze. W kwarantannie jest te z minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera i jego współpracownicy, bo byli na spotkaniach, w których brał udział senator Libicki.

Mimo przeniesionych posiedzeń Sejmu i Senatu odbędzie się zaplanowane na czwartek 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, na którym ma zostać zaprzysiężony na drugą kadencję prezydent Andrzej Duda. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że posłowie i senatorowie otrzymają stosowne pakiety ochronne.

Ukraina wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski

Jak podał rządowy portal Gov.pl, Polska została umieszczona przez Ukrainę na liście krajów o podwyższonym ryzyku Covid-19. Oznacza to, że osoby wjeżdżające na Ukrainę z Polski będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Będzie się ją odbywać w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji „Działaj w domu” („Дій вдома”). Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji przed przybyciem na granicę.

Od tej zasady są wyjątki, obowiązkowej kwarantannie nie będą podlegać:

  • osoby poniżej 12. roku życia
  • osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin
  • instruktorzy sił zbrojnych państw NATO i krajów członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”, którzy biorą udział w szkoleniach Sił Zbrojnych Ukrainy
  • pracownicy misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawiciele oficjalnych misji międzynarodowych, organizacji akredytowanych na Ukrainie oraz członkowie ich rodzin
  • kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia
  • działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury, wraz z jedną osobą towarzyszącą na każdą taką osobę.

Rejestracja wesel i kontrole w sklepach. Testy u wszystkich wjeżdżających do Polski?

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz SzumowskiKrystian Maj/Kancelaria Prezesa RMPremier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski

W poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział kontrole policji i sanepidu w sklepach i zgłaszanie wesel. Przypominał, że jeśli ktoś nie może nosić maseczki, powinien zasłaniać twarz i nos przyłbicą. Jego zdaniem poziom transmisji poziomej koronawirusa nie jest jeszcze w Polsce wysoki, ale wszystko zależy od tego, „czy będziemy zachowywać się rozsądnie”.

Ostatni duży wzrost zakażeń to jego zdaniem efekt dwóch czynników rozluźnienia w przestrzeganiu obostrzeń, zwłaszcza podczas imprez rodzinnych. „Druga sprawa to ogniska z kopalń, zakładów produkcyjnych” – dodał. I zapowiedział wprowadzenie obowiązku rejestracji i zgłoszenia liczby gości na dużych imprezach rodzinnych, w tym weselach. „Będzie można zrobić kontrolę, ilu tych gości jest. W tej chwili dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego. To nie może być 300–400 osób. Trzymajmy się reguł rozsądku i obostrzeń sanitarnych” – apelował.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w poniedziałek w Polsat News, że radziłby „daleką ostrożność w planowaniu wakacji poza granicami Polski, szczególnie w tych regionach, w których są wzrosty zakażeń koronawirusem, czyli np. Hiszpania lub Bałkany”. Nie wykluczył powrotu do kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski, przynajmniej z niektórych krajów. Ale zaznaczył, że informacja o powrocie do tego obostrzenia zostałaby podana z dużym wyprzedzeniem. „Na pewno nie uwięzimy turystów z dnia na dzień w Chorwacji czy Hiszpanii, ta decyzja będzie z wyprzedzeniem, tak żeby każdy mógł poradzić sobie ze swoją sytuacją i odpowiednio przygotować się do czasu, aż ta kwarantanna zacznie obowiązywać” – powiedział Andrusiewicz.

Z kolek we wtorek minister Szumowski zasugerował inne rozwiązanie: obowiązkowe testowanie wszystkich osób przyjeżdżających do naszego kraju. W rozmowie z serwisem Money.pl stwierdził: „Analizujemy w tej chwili możliwość robienia badań po powrocie do kraju”. Wracający mieliby się nie przejmować kosztem testu, miały go pokrywać NFZ.

Morawiecki: Koronawirus się nie skończył

W niedzielny wieczór media cytowały fragmenty wywiadu premiera Morawieckiego dla tygodnika „Sieci”. Premier miał w nim powiedzieć, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią „dopiero się zaczyna”, a Polska „nie może teraz zaspać”.

„Nie do końca w Polsce zdajemy sobie sprawę ze zmian, które nadchodzą w gospodarce światowej. Do tej pory radziliśmy sobie z zagrożeniami bardzo dobrze, być może tak dobrze, że trochę nas to uśpiło. A teraz również możemy zaspać. Koronawirus też się jeszcze nie skończył” – powiedział Morawiecki.

Premier najwyraźniej zmienił zdanie po kampanii wyborczej, kiedy zachęcał do udziału w wyborach i przekonywał, że wirus „jest w odwrocie” i „nie należy się go bać”.

Restrykcje mogą wrócić, ale lokalnie

W sobotę Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, komentując w Polsat News liczbę nowych zakażeń, powiedział, że „to nie są takie przyrosty, że ta ilość jest podwajana, tylko mamy mniej więcej constans”. Zauważył, że na czele zestawienia zachorowań z podziałem na województwa są śląskie i małopolskie. „Mamy tam sześć dużych ognisk, które w dalszym ciągu dostarczają nam nowych przypadków zakażenia: to są kopalnie i duże zakłady w Małopolsce. Tam prowadzone są testy przesiewowe, więc tych przypadków będzie więcej jeszcze przez kilka dni”. Podkreślił, że „mimo apeli MZ niektórzy wciąż nie stosują się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych rekomendowanych przez głównego inspektora sanitarnego”.

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego rzecznik rządu Piotr Müller dał do zrozumienia, że na razie nie będzie powrotu do obostrzeń w skali ogólnopolskiej. „Zespół nie podjął decyzji, przedyskutował natomiast kwestie obostrzeń, które mogą być wprowadzanie w poszczególnych powiatach, gdzie liczba zakażeń będzie największa” – tłumaczył. Jego zdaniem w tej chwili dotyczy to ok. 20 powiatów.

Ograniczenia mogą dotyczyć liczby osób w sklepach, restauracjach czy kinach. „Chcemy dostosować ewentualne obostrzenia do zagrożenia, nie wprowadzać ich tam, gdzie nie są koniecznie” – tłumaczył Piotr Müller. Dodał, że być może zwiększone będą kary za nieprzestrzeganie obostrzeń, ale i zapewniał: „Nie stawiałbym tezy, że w ciągu kilku następnych dni nastąpi zaostrzenie przepisów”.

A co z przygotowaniami do jesieni, z powrotem uczniów do szkół? „Była dyskusja o przygotowaniu szkół, m.in. wyposażeniu w środki do dezynfekcji, przygotowaniu szpitali i reagowaniu w przypadku zwiększenia liczby zakażonych – stwierdził. – Zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla placówek oświatowych. Opracowane zostaną też warianty decyzji co do potencjalnego ograniczenia kształcenia w miejscach, w których pojawiłyby się ogniska zakażeń”.

Czytaj też: Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. PiS przeprosi?

Najwięcej zakażeń na Śląsku, przesiewy w kopalniach

W Polsce zanotowaliśmy dobowy rekord zakażeń koronawirusem.manae/PantherMediaW Polsce zanotowaliśmy dobowy rekord zakażeń koronawirusem.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił jeszcze w piątek: „W raportach dominuje Śląsk i ten region będzie dominował także w najbliższych dniach. To oczywiście pracownicy kopalń i rodziny z kwarantanny, na której przebywają górnicy.

„Jeżeli w ciągu najbliższych dni będziemy widzieli skalę wzrostu poza tymi ogniskami, jeżeli będziemy widzieli, że ludzie nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń, na pewno rekomendacje resortu w sprawie powrotu do niektórych obostrzeń mogą się pojawić do połowy przyszłego tygodnia. Podobnie w najbliższych dniach może pojawić się rekomendacja powrotu do kwarantanny dla wracających z niektórych krajów” – dodał rzecznik ministerstwa.

Pytany o rekordową liczbę zachorowań, Andrusiewicz mówił: „Mamy do czynienia z wirusem, z którym nie mieliśmy nigdy do czynienia. Przekroczyliśmy liczbę 600 zakażeń w ciągu doby, ale należy pamiętać, że to głównie przypadki z dwóch, trzech województw i jeszcze przez parę dni to może potrwać”. Dodał, że największe ogniska są w dużych zakładach pracy, gdzie ludzie przychodzą zakażeni i infekują innych. „Apelujemy o odpowiedzialność, aby nosić maseczki, zachowywać dystans, bo nawet najściślejsze procedury prawne nie pomogą, jeśli ludzie nie będą odpowiedzialni” – zastrzegł Andrusiewicz.

Jak dodał, „ten wynik powinien być sygnałem dla społeczeństwa, choć to nie jest powód, żeby snuć najbardziej pesymistyczne wizje”. I apelował: „Zachowujmy dystans, jeśli nie musimy podróżować samolotem, gdzie siedzi obok nas wiele nieznanych nam osób, jeśli nie musimy jechać autobusem, nie róbmy tego”.

Czytaj też: Ilu przypadków zakażenia koronawirusem nie udało się wykryć?

Sośnierz: Nieudolna polityka rządu

Andrzej Sośnierz, były szef Śląskiej Kasy Chorych i prezes NFZ, a obecnie poseł Porozumienia, jest bardzo krytyczny wobec działań rządu Morawieckiego w sprawie pandemii. „Nie dzieje się nic nieprzewidywalnego. To jest rezultat bardzo nieudanej polityki rządu, a w szczególności Ministerstwa Zdrowia w sprawie tłumienia epidemii, której tak naprawdę nie tłumimy od dłuższego czasu – mówi w rozmowie z Onetem. – My markujemy walkę z epidemią. Całą odpowiedzialność przerzuciliśmy na społeczeństwo, tak jakby Ministerstwo Zdrowia nie funkcjonowało”.

Sośnierz był też w piątek gościem TVN24. Stwierdził, że wciąż „nie nauczyliśmy się wyłapywać” osób zakażonych. „Nie mamy dobrego systemu tego pierwszego ogniwa: zbierania tzw. wywiadu epidemiologicznego, który byłby kompletny, wyłapywałby wszystkie osoby mające kontakt z zakażonym. Tego ciągle nie potrafimy robić” – mówił poseł Porozumienia.

Jego zdaniem główną przyczyną jest brak wzmocnienia służb sanitarnych, przede wszystkim sanepidu. „To, co się teraz dzieje, jest wynikiem tego, że przez miesiące nie zbudowaliśmy właściwej struktury do walki z epidemią. Ciągle reagujemy jakby do tyłu, że gdy coś się wydarzy, to następuje jakaś reakcja rządu. Zrzucamy wszystko na społeczeństwo” – uważa Sośnierz.

Ruda Śląska. Badania na obecność koronawirusaGrzegorz Celejewski/Agencja GazetaRuda Śląska. Badania na obecność koronawirusa

Premier: nie wiemy, co będzie za miesiąc

Liczba zakażonych w Polsce przekroczyła 46 tys., a liczba zgonów z powodu Covid-19 wynosi już ponad 1,7 tys. Czy Mateusz Morawiecki podtrzymałby uspokajające słowa z kampanii, gdy mówił, że wirus jest w odwrocie? Na takie pytanie premier na czwartkowej konferencji prasowej wprost nie odpowiedział. „Na szczęście sytuacja jest inna niż kilka miesięcy temu i po trosze nauczyliśmy się żyć z koronawirusem. Ale ta sytuacja też rodzi nowe ryzyko, Polacy przestali przestrzegać pewnych zapisów, które wciąż obowiązują. Na przykład odpowiedzieliśmy na apele tysięcy osób dotyczące organizacji wesel, ale okazuje się, że to jest dziś jedno z głównych źródeł rozprzestrzeniania się wirusa. Wyznaczony limit 150 osób musi być przestrzegany” – stwierdził.

Tak jak rzecznik rządu przyznał, że możliwe jest wprowadzenie kwarantanny przy powrotach do kraju z niektórych rejonów świata. „Przypatrujemy się krajom południa” – mówił. Przyznał, że szykowane są różne scenariusze i w drugiej połowie sierpnia będą ewentualnie podejmowane decyzje.

„Sytuacja epidemiczna ewoluuje, nie sposób przewidzieć, co będzie za miesiąc. Niektórzy namawiają nas na powrót do lockdownu. (...) Można zamknąć gospodarkę całkowicie, nie organizować wesel, nie chodzić do pracy i wtedy pewnie mielibyśmy minimalną liczbę zakażeń. Ale można podejść do tego z innej strony: liczba miejsc w szpitalach musi być odpowiednio duża i z tego punktu widzenia Polacy są bezpieczni. Liczba łóżek jest zajęta w 25 proc., a respiratorów w jeszcze mniejszym odsetku” – zakończył premier.

Czytaj też: Fałszywe leki na Covid-19 zalewają internet

Szef GIS: Będę przekonywał prezydenta, żeby się zaszczepił

W TOK FM był w piątek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Pytany o ewentualny zakup szczepionki na koronawirusa, stwierdził: „Na razie nie wiemy, czy szczepionka będzie skuteczna i jak zaawansowane są prace nad nią. Myślę, że firmy farmaceutyczne będą się do nas zgłaszały z ofertami”.

Stacja przypomniała, że np. Wielka Brytania i USA już deklarują, że zakupią potencjalne szczepionki na Covid-19. „Moja rekomendacja jest taka, żeby doprowadzić w Polsce do dostępności szczepionki na Covid-19, jeżeli taka będzie. Z całą pewnością trwają już debaty, od kogo kupić i kiedy kupić” – odparł.

Zaapelował też, by zaszczepić się przeciw grypie, zwłaszcza że czeka nas „kumulacja wirusów”. Deklaruje, że mimo wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej będzie przekonywał go do zaszczepienia się.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną