Kraj

Tusk o Białorusi, Polsce w Unii i Europie po pandemii

Donald Tusk podczas odsłonięcia pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. 5 lipca 2020 r. Donald Tusk podczas odsłonięcia pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. 5 lipca 2020 r. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Niepokoi mnie, że Polska znów jest postrzegana jako kłopot – mówi Donald Tusk. Publikujemy fragment wywiadu, który ukaże się w najbliższym numerze „Polityki”.

JERZY BACZYŃSKI: Porozmawiajmy o Białorusi. Widziałem akurat filmik nagrany pod Stocznią Gdańską: młoda białoruska piosenkarka i Jacek Kleyff wykonywali „Mury”. Tak się to symbolicznie zapętliło w coś bardzo poruszającego: dramatyczne wezwanie do solidarności z Białorusią, również solidarności europejskiej. Co to by miało dzisiaj znaczyć: solidarność z Białorusią? Obiecać członkostwo w Unii?
DONALD TUSK: Wiadomo, że nie. I warto odczytywać intencje ludzi, którzy protestują.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001