Kraj

Lekcja z Sierpnia? Inspiracja i poczucie winy

Lekcja z Sierpnia

Stocznia Gdańska, sierpień 2020 r. Stocznia Gdańska, sierpień 2020 r. Łukasz Dejnarowicz / Forum
W ciągu pięciu ostatnich lat za sprawą demokratycznie wybieranych rządów daliśmy sobie odebrać niemałą część praw i wolności. To gorzka konstatacja. Powinna nas skłaniać do odczytywania na nowo lekcji Sierpnia 1980 r.

Potrzebujemy pamięci o ważnych wydarzeniach naszej historii i refleksji nad nimi. Jest oczywiste, że Sierpień 1980 r. był jednym z najważniejszych i najbardziej pozytywnych wydarzeń w najnowszej historii Polski. 40. rocznicy strajków i porozumień sierpniowych nie będziemy wspólnie świętować i nie jest to niespodzianka. Co najmniej od katastrofy smoleńskiej jesteśmy, jako naród, zbyt podzieleni, aby wspólnie celebrować państwowe święta i ważne rocznice.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekcja z Sierpnia? Inspiracja i poczucie winy"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001