Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wykup terenu

Jak rząd podkupuje samorządowców

Józef Gawron (po środku). Józef Gawron (po środku). Paweł Topolski / PAP
Dieta radnego wojewódzkiego nie może przekroczyć 2,6 tys. zł miesięcznie, ale taka posada otwiera wiele finansowych „perspektyw”.
Tomasz ZdzikotArtur Szczepański/Reporter Tomasz Zdzikot

Tomasz Zdzikot, radny sejmiku mazowieckiego, były wiceminister w MON, którego w kwietniu PiS przesadził na fotel prezesa Poczty Polskiej, bo miał zorganizować powszechne wybory korespondencyjne, nie musi martwić się o jesienną rekonstrukcję rządu ani o swoje zarobki. Teraz zarabia w Poczcie 49 tys. zł (w MON zarabiał miesięcznie 11,7 tys. zł). Odkąd PiS pięć lat temu zaczął rządzić, to Zdzikotowi dobrze się powodzi, bo jeszcze w 2014 r. jako prawnik w KRRiT – jak wynika z jego ówczesnych oświadczeń majątkowych – miał roczny dochód w wysokości 50 tys. zł.

Mało kto już dziś pamięta, że Jarosław Kaczyński zadeklarował dwa lata temu, że „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”. Dodał, że „ci, którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeżeli dobrze wypełniają swoje obowiązki, ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. Te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu”. A potem się okazało, że przez obietnicę prezesa nie bardzo jest kim wypełnić listy PiS w wyborach samorządowych, które odbyły się jesienią 2018 r. Dieta radnego wojewódzkiego nie może przekroczyć 2,6 tys. zł miesięcznie, ale bycie radnym otwiera perspektywy zawodowe i finansowe. Analiza oświadczeń majątkowych radnych wojewódzkich za miniony rok pokazuje, że z sukcesem znajdują pracę w państwowych urzędach, instytucjach i spółkach. Dostają podwyżki i awansują z politycznego klucza. Trzeba dodać, że w naszych analizach ograniczyliśmy się, ze względu na rozległość materii, do poziomu radnych wojewódzkich, a do tego dochodzą jeszcze samorządowcy niższych szczebli.

Zawrotne kariery

Józef Gawron, odwołany pod koniec 2018 r. z funkcji wicewojewody małopolskiego, stracił nieco na politycznym prestiżu, ale finansowo z pewnością mu się to opłacało.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Wykup terenu"
Reklama