Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Fan Żołnierzy Wyklętych pełnomocnikiem rządu ds. młodzieży

Piotr Mazurek, przyszły pełnomocnik rządu ds. młodzieży Piotr Mazurek, przyszły pełnomocnik rządu ds. młodzieży Kuba Atys / Agencja Gazeta
Gonił z pomnika bolszewika, a teraz zostanie pełnomocnikiem premiera do spraw młodzieży.

Podobno porozumienie w Zjednoczonej Prawicy jest już blisko. Prawdopodobnie dzisiaj lub jutro zbierze się kierownictwo PiS, żeby – jak mówi szef Komitetu Politycznego Krzysztof Sobolewski – „wypracować to, z czym spotykaliśmy się w ostatnich dniach”. Tymczasem we wtorek 22 września Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej.

Piotr Mazurek, pełnomocnik ds. młodzieży

Został nim 26-letni Piotr Mazurek, szef gabinetu politycznego wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Morawiecki wyniesie swojego pełnomocnika do rangi sekretarza stanu, czyli wiceministra. Do głównych zadań Mazurka będzie należeć współpraca m.in. z ministrami, by zwiększyć „zaangażowanie młodzieży w życie publiczne”. Będzie też, zgodnie z rozporządzeniem, monitorował sytuację młodzieży w Polsce i działania, które jej dotyczą. Ma koordynować przygotowanie i wdrożenie dokumentu strategicznego dotyczącego działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

Piotr Mazurek jest świetnym organizatorem, potrafi animować stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, które mają konserwatywną tożsamość, i nie zamyka się na ludzi myślących inaczej – mówi Tomasz Matynia, dyrektor Centrum Informacji Rządu. Mazurek angażował się w działalność powołanej rok temu przez Glińskiego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, która zrzesza organizacje młodzieżowe.

Czytaj też: Szkoła wychowania wyborców

W tym tygodniu z kolei mocno promował w mediach społecznościowych Galę Liderów Innowacji GovTech z udziałem premiera. Podczas spotkania Morawiecki zachęcał młodych do rozwijania swoich umiejętności i wiedzy w administracji publicznej, choć pewnie i oni wcześniej słyszeli o zapowiadanych na jesień licznych zwolnieniach w tej administracji. Zainteresowania Mazurka idą jednak bardziej w kierunku historycznym niż technologicznym.

Radny z zacięciem historycznym

Mazurek jest absolwentem nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Dostał nawet stypendium rektora dla najlepszych studentów. W 2018 r. w wyborach samorządowych zdobył mandat radnego Warszawy. Był koordynatorem akcji „Goń z pomnika bolszewika”. To akcja młodych konserwatystów, którzy chcieli wywrzeć presję na posłów i samorządowców, by nakłonić ich do usunięcia komunistycznych pomników i symboli z polskich miast. Mazurek współorganizował też osiem edycji Warszawskiego Marszu Pileckiego, a także Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”.

Mazurek jest też członkiem-założycielem Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W czerwcu jako radny zablokował uchwałę Rady Warszawy o przyznanie nagrody dyrektorowi Muzeum Żydów Polskich. „Dariusz Stola zrobił w muzeum coś niebywałego. Pojawiła się tam ideologia, propaganda organizacji skrajnie lewicowych, które nie mają nic wspólnego z historią Żydów” – dowodził.

Doradzał też prezydentowi

Piotr Mazurek był współautorem programu „Wizja dla Młodego Pokolenia”, przyjętego w pierwszej kampanii przez Andrzeja Dudę jako jego oficjalny program dla młodych. Już w 2016 r. został powołany przez prezydenta w skład Narodowej Rady Rozwoju do sekcji edukacja i młode pokolenie, a także kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna. Jest członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN w Warszawie. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie Mazurka, można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie jego działalność jako pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną