Kraj

Fan Żołnierzy Wyklętych pełnomocnikiem rządu ds. młodzieży

Piotr Mazurek, przyszły pełnomocnik rządu ds. młodzieży Piotr Mazurek, przyszły pełnomocnik rządu ds. młodzieży Kuba Atys / Agencja Gazeta
Gonił z pomnika bolszewika, a teraz zostanie pełnomocnikiem premiera do spraw młodzieży.

Podobno porozumienie w Zjednoczonej Prawicy jest już blisko. Prawdopodobnie dzisiaj lub jutro zbierze się kierownictwo PiS, żeby – jak mówi szef Komitetu Politycznego Krzysztof Sobolewski – „wypracować to, z czym spotykaliśmy się w ostatnich dniach”. Tymczasem we wtorek 22 września Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej.

Piotr Mazurek, pełnomocnik ds. młodzieży

Został nim 26-letni Piotr Mazurek, szef gabinetu politycznego wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Morawiecki wyniesie swojego pełnomocnika do rangi sekretarza stanu, czyli wiceministra. Do głównych zadań Mazurka będzie należeć współpraca m.in. z ministrami, by zwiększyć „zaangażowanie młodzieży w życie publiczne”. Będzie też, zgodnie z rozporządzeniem, monitorował sytuację młodzieży w Polsce i działania, które jej dotyczą. Ma koordynować przygotowanie i wdrożenie dokumentu strategicznego dotyczącego działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

Piotr Mazurek jest świetnym organizatorem, potrafi animować stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, które mają konserwatywną tożsamość, i nie zamyka się na ludzi myślących inaczej – mówi Tomasz Matynia, dyrektor Centrum Informacji Rządu. Mazurek angażował się w działalność powołanej rok temu przez Glińskiego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, która zrzesza organizacje młodzieżowe.

Czytaj też: Szkoła wychowania wyborców

W tym tygodniu z kolei mocno promował w mediach społecznościowych Galę Liderów Innowacji GovTech z udziałem premiera. Podczas spotkania Morawiecki zachęcał młodych do rozwijania swoich umiejętności i wiedzy w administracji publicznej, choć pewnie i oni wcześniej słyszeli o zapowiadanych na jesień licznych zwolnieniach w tej administracji. Zainteresowania Mazurka idą jednak bardziej w kierunku historycznym niż technologicznym.

Radny z zacięciem historycznym

Mazurek jest absolwentem nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Dostał nawet stypendium rektora dla najlepszych studentów. W 2018 r. w wyborach samorządowych zdobył mandat radnego Warszawy. Był koordynatorem akcji „Goń z pomnika bolszewika”. To akcja młodych konserwatystów, którzy chcieli wywrzeć presję na posłów i samorządowców, by nakłonić ich do usunięcia komunistycznych pomników i symboli z polskich miast. Mazurek współorganizował też osiem edycji Warszawskiego Marszu Pileckiego, a także Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”.

Mazurek jest też członkiem-założycielem Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W czerwcu jako radny zablokował uchwałę Rady Warszawy o przyznanie nagrody dyrektorowi Muzeum Żydów Polskich. „Dariusz Stola zrobił w muzeum coś niebywałego. Pojawiła się tam ideologia, propaganda organizacji skrajnie lewicowych, które nie mają nic wspólnego z historią Żydów” – dowodził.

Doradzał też prezydentowi

Piotr Mazurek był współautorem programu „Wizja dla Młodego Pokolenia”, przyjętego w pierwszej kampanii przez Andrzeja Dudę jako jego oficjalny program dla młodych. Już w 2016 r. został powołany przez prezydenta w skład Narodowej Rady Rozwoju do sekcji edukacja i młode pokolenie, a także kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna. Jest członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN w Warszawie. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie Mazurka, można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie jego działalność jako pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną