Kraj

Umiemy tylko psuć

Prof. Ireneusz Paweł Karolewski o tym, dlaczego Polska nie ma sojuszników

„Nie może być skutecznej strategii przetrwania, dopóki politykę zagraniczną determinuje doraźna polityka wewnętrzna”. „Nie może być skutecznej strategii przetrwania, dopóki politykę zagraniczną determinuje doraźna polityka wewnętrzna”. Max Skorwider
Politolog prof. Ireneusz Paweł Karolewski o tym, że Polska powinna szukać jak najwięcej sojuszników, a nie ma ani jednego.
Jeżeli jest prawda w powiedzeniu, że państwa nie mają przyjaciół, lecz tylko interesy, Chin dotyczy ono w największym stopniu.CARLOS GARCIA RAWLINS/Reuters/Forum Jeżeli jest prawda w powiedzeniu, że państwa nie mają przyjaciół, lecz tylko interesy, Chin dotyczy ono w największym stopniu.

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy covid zmienia Europę?
IRENEUSZ PAWEŁ KAROLEWSKI: – Zmienił i jeszcze zmieni.

Jak?
Podobnie jak kryzys naftowy w 1973 r. uzmysłowił, że są granice globalizacji i wzrostu gospodarczego opartego o tanie produkty, a wcześniej o tanie surowce z importu. Bez dostaw z Azji po wybuchu pandemii Europa nie była w stanie dostarczyć obywatelom nawet najpotrzebniejszych leków i środków higieny.

Unia wycofa się z globalizacji?

Polityka 41.2020 (3282) z dnia 06.10.2020; Rozmowa Polityki; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Umiemy tylko psuć"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016