Nienawidzę tych ich zjazdów, opancerzone samochody, obstawa, ochroniarze, jeszcze tylko łodzi podwodnych im brakuje – narzeka M., który w okolicach Nowogrodzkiej bywa regularnie, odwiedza tu chorą ciocię zamieszkałą w kamienicy przy ul. Raszyńskiej, której okna wychodzą bezpośrednio na siedzibę PiS. Nie jest to Biały Dom, a raczej niezbyt urodziwy biurowiec z brązowymi, wyblakłymi listwami na fasadzie, który w ostatnich tygodniach praktycznie nie znikał z relacji telewizyjnych.
To tu, za słynną już metalową bramę, odgradzającą siedzibę partii od ulicy, wjeżdżali premier i najważniejsi politycy w kraju, aby prowadzić wielogodzinne pertraktacje wokół nowej umowy koalicyjnej między PiS, Porozumieniem Jarosława Gowina a Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. To tu, również przez wiele dni i godzin, koczowali dziennikarze próbujący bezskutecznie dowiedzieć się, co podczas spotkań zostało ustalone. Z powodu odbywających się często pikiet i demonstracji oraz przejazdów kolumn samochodów rządowych tworzą się tu uciążliwe korki, na które narzekają okoliczni mieszkańcy i dojeżdżający do pobliskiego szpitala.
Biurowiec przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 już od 13 lat nie jest własnością PiS. Za to do spółki Srebrna, perły w biznesowej koronie politycznego środowiska Jarosława Kaczyńskiego, należy sąsiednia nieruchomość przy Alejach Jerozolimskich. Także parking i podwórko za metalową bramą. W PRL obie nieruchomości należały do potężnego wydawcy RSW Prasa-Książka-Ruch. Gdy w 1989 r. rząd zdecydował o zlikwidowaniu prasowego monopolisty, oba budynki przejęła stworzona przez Jarosława Kaczyńskiego Fundacja Prasowa Solidarność. Za Nowogrodzką zapłaciła, przeliczając na dzisiejsze pieniądze, około 2,2 mln zł. Zaraz potem Kaczyński założył swoją pierwszą partię Porozumienie Centrum.