Kraj

Brązowy Dom

Nowogrodzka: nieformalne centrum zarządzania krajem

Siedziba PiS przy Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie. Siedziba PiS przy Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie. Leszek Zych / Polityka
Siedziba PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie to nieformalne centrum zarządzania Polską. Gdzieś pomiędzy kordonami policji, demonstrantami i dziennikarzami ludzie próbują tu normalnie żyć.
Lech Mazurczyk/Polityka

Nienawidzę tych ich zjazdów, opancerzone samochody, obstawa, ochroniarze, jeszcze tylko łodzi podwodnych im brakuje – narzeka M., który w okolicach Nowogrodzkiej bywa regularnie, odwiedza tu chorą ciocię zamieszkałą w kamienicy przy ul. Raszyńskiej, której okna wychodzą bezpośrednio na siedzibę PiS. Nie jest to Biały Dom, a raczej niezbyt urodziwy biurowiec z brązowymi, wyblakłymi listwami na fasadzie, który w ostatnich tygodniach praktycznie nie znikał z relacji telewizyjnych.

To tu, za słynną już metalową bramę, odgradzającą siedzibę partii od ulicy, wjeżdżali premier i najważniejsi politycy w kraju, aby prowadzić wielogodzinne pertraktacje wokół nowej umowy koalicyjnej między PiS, Porozumieniem Jarosława Gowina a Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry.

Polityka 41.2020 (3282) z dnia 06.10.2020; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Brązowy Dom"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021