Kraj

Apel ponad 200 generałów i admirałów. „To może skutkować rozlewem krwi”

Żandarmeria Wojskowa pod kościołem św. Krzyża w Warszawie, 30 października 2020 r. Żandarmeria Wojskowa pod kościołem św. Krzyża w Warszawie, 30 października 2020 r. Julia Zabrodzka / Forum
Ponad 200 generałów i admirałów w stanie spoczynku podpisało apel, w którym piszą m.in.: „Obawiamy się sytuacji, w której ponownie na ulicach polskich miast może dojść do użycia siły i niepotrzebnych ofiar”.

Jak podał w niedzielę wieczorem portal Onet.pl, ponad 200 emerytowanych generałów i admirałów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, służb specjalnych podpisało apel, w którym wyrażają niepokój tym, co dzieje się w kraju.

Czytaj też: Festiwal radości, autentyczny gniew. Coś w Polsce tąpnęło

„To może skutkować rozlewem krwi”

„Dalsza eskalacja działań, podsycanie i nieodpowiedzialne zachowania polityków doprowadzi do tragicznych i nieodwracalnych konsekwencji. Czasami nadmiar emocji, niekontrolowany rozwój wydarzeń może skutkować rozlewem krwi” – napisali sygnatariusze apelu. I dalej: „W czasie rozwijającej się pandemii, groźby niewydolności służby zdrowia i kryzysu gospodarczego wprowadzane są rozwiązania skutkujące ogromnym niezadowoleniem społecznym. Zaostrzenie przepisów aborcyjnych wywołało sprzeciw obywateli i masowe protesty uliczne”.

Obawiają się sytuacji, w której „ponownie na ulicach polskich miast może dojść do użycia siły i niepotrzebnych ofiar. Mamy prawo, aby przestrzec przed tragicznymi konsekwencjami, gdyż nie chcemy, aby taka sytuacja powtórzyła się kiedykolwiek w Polsce”. W związku z tym apelują:

  • do rządzących, posłów i senatorów, aby uwzględnili wolę większości społeczeństwa i doprowadzili do zmiany nieakceptowanych rozwiązań,
  • do policjantek, policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, aby działali zawsze zgodnie z prawem, pamiętając, że służą społeczeństwu. Niech słowa przysięgi żołnierskiej i rot ślubowań, które składaliśmy: „…ślubuję służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia…”, „towarzyszą we wszelkich Waszych działaniach”,
  • do organizatorów i uczestników protestów o powstrzymanie się od wszelkich aktów przemocy, w tym niszczenia mienia, zabytków i obiektów kultu religijnego. „Nie atakujcie policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb mundurowych – oni nie są waszymi wrogami. Nie prowokujcie i nie dajcie się sprowokować, a dobro zawsze zwycięża”,
  • do autorytetów politycznych, moralnych i społecznych o odważną obronę wartości nadrzędnych i przekonywanie decydentów, aby niezwłocznie przystąpili do rozmów ze wszystkimi stronami konfliktu i do wypracowania kompromisu, który uspokoi nastroje społeczne. Należy przyjąć rozwiązania akceptowane przez zdecydowaną większość społeczeństwa, chroniąc je przed dramatyzmem pandemii.

Czytaj też: Rząd pod sąd!

Chcieli podpisać się czynni generałowie

O apel Onet.pl zapytał gen. Adama Rapackiego, byłego zastępcę Komendanta Głównego Policji i wiceszefa MSWiA, a dziś prezesa Stowarzyszenia Generałów Policji RP, który podpisał się pod nim.

„Z jednej strony mamy coraz większe protesty, a z drugiej irracjonalne reakcje rządzących. To nawoływania do organizowania bojówek i szykanowania protestujących może skutkować bardzo niebezpiecznymi konsekwencjami i boimy się, żeby nie doszło do rozlewu krwi. Ten apel ma przede wszystkim wywołać jakąś chwilę refleksji, żeby usiąść do stołu i zacząć rozmawiać” – powiedział gen. Rapacki Onetowi. Podkreślił, że chcieli się pod apelem podpisać także czynni generałowie. „Nie zdecydowaliśmy się na to, żeby nie dotykały ich jakiekolwiek szykany” – wyjaśnił.

Lista generałów i admirałów podpisanych pod apelem

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną