Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Urodziny panny Dudy

Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda i Kinga Duda podczas wieczoru wyborczego 12 lipca Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda i Kinga Duda podczas wieczoru wyborczego 12 lipca mat.pr. / Facebook
Do internetu trafiło nagranie z urodzin wyprawionych właśnie przez Kingę Dudę. Impra była raczej gruba jak na czasy pandemii.

Gości nie było mało. Jubilatka zdmuchnęła 25 świeczek na rocznicowym torcie. Na jej cześć wybrzmiało też głośne „Sto lat!”. Krótki film z imprezy znalazł się na profilu instagramowym Vogule Poland. Potem został upowszechniony w internecie. O wydarzeniu powiadomiły m.in. portale informacyjne – zarówno te plotkarskie, jak i całkiem poważne. Ten należący do „Super Expressu” zdobył komentarz dziadka prof. Jana Dudy (przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego i niedoszłego senatora PiS). Powiedział on dziennikarzom, że „25. urodziny to ważna data dla młodego człowieka… Ćwierćwiecze, najpiękniejsze urodziny, wczoraj telefonicznie złożyłem jej życzenia”.

Czytaj też: Życie pod żyrandolem. Pięć lat Dudów w Pałacu

Zły przykład, zero wyjaśnień

Nie obyło się bez komentarzy, że Kingi Dudy nie obowiązują najwyraźniej nałożone przez rząd w ramach walki z pandemią obostrzenia. Wszak jednym z nich jest „zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju – z wyjątkiem imprez i spotkań organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób”, a równocześnie zakaz organizacji „wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych”. Jak widać, przepisy te (podobnie jak wiele innych rządowych regulacji epidemiologicznych) są mocno nieprecyzyjne.

Z nagrania trudno wywnioskować, czy impreza panny Dudy odbyła się w domu, ani ustalić dokładną liczbę świętujących. Ale nawet jeśli była to domówka, a uczestników nie było więcej niż 20, to złośliwi mogą się upierać, że impreza ta jako „przyjęcie okolicznościowe” podpada pod zakaz.

Reklama