Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Brunatne Podhale: Fajne chopaki, ideologiczne i narodowościowe

Rabka 2019. Kontrmanifestacja przeciwko Marszowi Równości z 2019 r. Rabka 2019. Kontrmanifestacja przeciwko Marszowi Równości z 2019 r. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
„Mundury – co tam. Schludnie ubrani. Po Chochołowskiej chodzą? A gdzie mają chodzić? Co do tych Żydów, to raczej niepotrzebnie na nich krzyczą. On osobiście raczej by nie krzyczał. Ale Żydzi są przebiegli, mają pieniądze, rządzą na świecie. Tak było, jest i będzie”.

Chciałbym opowiedzieć Wam historię. Opowieść tragiczną, pełną przemocy i nienawiści. Znaczą ją antysemityzm i nacjonalizm. Jej bohaterowie to księża, hrabiowie i hitlerowscy archeolodzy. To skinheadzi i burmistrzowie. Kolaboranci i bandyci. Zasiane jeszcze przez pierwszych endeków ziarno w III RP wydało plon. Jego twarzą zostaną lokalni skinheadzi, wydający ziny, szkolący młodzież i organizujący festiwale muzyczne. A wszystko to ramię w ramię z lokalną prawicą, w szczególności z PiS. Nie będzie to jednak seria tekstów o góralach generalnie. Raczej o głośnych grupkach w łonie tej społeczności, które próbują raz po raz w dziejach zdominować resztę, bijąc w patriotyczne werble i najwyżej unosząc flagę. O czym jest ta seria?

Po przełomie 1989 r. i upadku komunizmu w Zakopanem ujawniają się nacjonaliści. A to dziennikarz PAP, który dotychczas krył swoje poglądy, a to szanowany nauczyciel w miejscowej szkole, emeryt, naukowiec, pracownik lokalnego muzeum, ksiądz…

Kazimierz Murasiewicz, działacz narodowy w czasach PRL (patrz „Brunatne Podhale w PRL”), startuje w pierwszych wyborach samorządowych do rady miasta z ramienia Tatrzańskiej Jedności. Koło Stronnictwa Narodowego dostaje lokal – w dobrym miejscu, nad „Cocktail Barem” przy Krupówkach. Odbywają się tam spotkania Klubu Myśli Polskiej im. R. Dmowskiego, na które przychodzi starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. Z wykładami przyjeżdżają działacze nacjonalistyczni z czasów PRL: Maciej Giertych, Marian Barański, Bogusław Rybicki czy Jan Engelgard.

Reklama