Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi. Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi. Mariusz Grzelak / Reporter
Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

W tym sezonie grzewczym nie uwolnimy się od zimowego smogu i niewiele tu zmienią pandemiczne okoliczności. Pewnie będzie podobnie źle, jak w ubiegłych latach. W najnowszym sprawozdaniu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), która operuje danymi z 2018 r., Polska znów przedstawiana jest jako wyspa bordowych i czerwonych kropek, oznaczających rekordowe stężenia pyłów zawierających m.in. silnie rakotwórczy benzo(a)piren, produkt ogrzewania domów węglem i drewnem. W kategorii jego emisji jesteśmy absolutnym mistrzem Europy: roczny limit został przekroczony w…136 ze 139 stacji pomiarowych – z reguły kilku-, a w jednej aż osiemnastokrotnie! Według EEA długotrwałe wdychanie składników drobniutkiego pyłu zawieszonego PM2,5 prowadzi rokrocznie do przedwczesnych zgonów 46 tys. Polaków.

I choć pielęgnujemy przekonanie o pozostawaniu w smogowej awangardzie kontynentu, to unijną wartość dopuszczalną dla PM2,5 przebiły także Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Rumunia i Włochy. W Italii ze smogiem zmaga się Neapol (częściowo winne są liczne tam piece do pizzy opalane drewnem) i cała przemysłowa północ jeżdżąca milionami samochodów z silnikami diesla. Bywają dni, gdy Mediolan jest Żywcem, Rybnikiem i Pszczyną Europy. Przypadek stolicy Lombardii i lombardzkie postępy koronawirusa sugerują korelacje smogu z covidem. EEA zwraca uwagę, że życie w smogu prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia i oddechowego, zwiększające ryzyko ciężkich covidowych powikłań, ze zgonem włącznie. Dotąd nie wykazano związku między zanieczyszczeniem powietrza a ostrością przebiegu zakażenia.

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi. Rządowy program Czyste Powietrze zakłada dofinasowanie dla 3 mln gospodarstw w ciągu dekady, ale przy zachowaniu dotychczasowego tempa (w dwa lata złożono 177 tys.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Reklama