Kraj

Taki mają styl

Rozmowa z Anne Applebaum o populistach i kulturze nienawiści

Anne Applebaum – amerykańsko-polska pisarka oraz felietonistka „The Washington Post”, dyrektorka ds. badań w Legatum Institute w Londynie. Anne Applebaum – amerykańsko-polska pisarka oraz felietonistka „The Washington Post”, dyrektorka ds. badań w Legatum Institute w Londynie. Albert Zawada/Newsweek / Agencja Gazeta
Anne Applebaum, publicystka, pisarka, autorka wydanej niedawno książki „Zmierzch demokracji“, o populistach i kulturze nienawiści.
Anne Applebaum promująca książkę „Gułag”, za którą w 2004 r. dostała Nagrodę Pulitzera.Włodzimierz Wasyluk/Forum Anne Applebaum promująca książkę „Gułag”, za którą w 2004 r. dostała Nagrodę Pulitzera.

JACEK ŻAKOWSKI: – Jak się czuje matka Polka, widząc zmierzch polskiej demokracji?
ANNE APPLEBAUM: – Nie jest ważne, co czuję. Ważne jest to, co widzę.

A co pani widzi?
W kilku krajach widzę rozpad demokracji. To oczywiście jest dramat dla wszystkich, którzy mieszkają w tych krajach. Moje uczucia nie są w tym kontekście ciekawe.

Dla nas są bardzo ciekawe. Było nam miło, kiedy nagradzana amerykańska dziennikarka Anne Applebaum ogłosiła, że czuje się matką Polką.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Taki mają styl"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021