Kraj

Teologia ojca Rydzyka

Jak ewangelizuje ojciec Rydzyk

Od prawie 30 lat o. Rydzyk współtworzy nasz licheńsko-toruński katolicyzm, nie oglądając się na jego skutki dewastujące Kościół, państwo i społeczeństwo. Od prawie 30 lat o. Rydzyk współtworzy nasz licheńsko-toruński katolicyzm, nie oglądając się na jego skutki dewastujące Kościół, państwo i społeczeństwo. Marta Frej
To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Te słowa wypowiedziane przez o. Tadeusza Rydzyka w kontekście oskarżeń księży o pedofilię stały się, pewnie niechcący, syntezą jego teologii. Jego – i znacznej części polskiego Kościoła.
Ugruntowany w Polsce system kościelny łatwo rozgrzesza z prawdziwych grzechów.Łukasz Piecyk/Reporter Ugruntowany w Polsce system kościelny łatwo rozgrzesza z prawdziwych grzechów.

Toruński redemptorysta ma tytuł doktora nauk teologicznych, ale na co dzień teologią nie zawraca sobie głowy. Doktorat musiał napisać, bo tego wymagało prawo od rektorów uczelni wyższych. O. Rydzyk był rektorem stworzonej przez siebie w Toruniu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, ale nie miał tytułu doktora.

W 2009 r. obronił rozprawę doktorską poświęconą „apostolskiemu wymiarowi Radia Maryja”, które też sam założył w 1991 r. Obrona miała miejsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prof. Paweł Góralczyk, teolog moralny, członek PAN, stwierdził, że to zaszczyt być promotorem tak wybitnej postaci. Jeden z recenzentów, o. Jacek Salij, podkreślił, że media, które kształtują obraz Radia Maryja jako czarnej legendy, powinny zająć się poważną analizą obszernej pracy o. Rydzyka, a nie tym, jakim jeździ samochodem lub jakiej wody używa albo nie używa jego czarnoskóry współbrat.

W rozprawie Rydzyk pisze, że przekaz Radia Maryja wydaje się najlepszą odpowiedzią na „znaki czasu” i potrzeby współczesnego człowieka. Nie mogło zabraknąć Jana Pawła II: ojciec dyrektor zaznacza, że Radio podąża za jego wskazaniami.

Zakonnik może sobie pogratulować sukcesu. Stworzył i włada do dziś swoistym imperium. To nie tylko Radio, ale także TV Trwam, gazeta „Nasz Dziennik”, fundacje Lux Veritatis i Nasza Przyszłość, wyższa szkoła medialna (wielu absolwentów zasiliło TVP Kurskiego), biznes geotermalny, sieć telefonii komórkowej, produkcja płyt, książek, poradników, filmów reklamowych i dokumentalnych. Zawiła sieć spółek i podspółek, których wartość kilka lat temu tygodnik „Wprost” szacował na ok. 200 mln zł. Fundacja Lux Veritatis, dysponent TV Trwam, podała w oświadczeniu za 2019 r., że wartość jej środków trwałych wynosi 100 mln zł, środków transportu – 6,5 mln, a zysk netto spadł z 3,3 mln do 1,3 mln.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Teologia ojca Rydzyka"
Reklama