Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Prof. Ewa Łętowska dla „Polityki”: To jest wyrok. I manipulacja

Prof. Ewa Łętowska Prof. Ewa Łętowska Martyna Niecko / Agencja Gazeta
Uzasadnienie ma manipulacyjny charakter. Jego przesłanie jest takie, że konstytucja ustanawia „prawo do życia” i że to prawo działa od poczęcia. Tymczasem ten przepis mówi nie o „prawie do życia”, tylko o „ochronie życia”. I milczy na temat momentu, w jakim życie się zaczyna – wyjaśnia prof. Ewa Łętowska.

EWA SIEDLECKA: Uzasadnienie wyroku antyaborcyjnego jest sprzeczne z jego sentencją: wyrok bez żadnych niuansów mówi, że aborcja ze względu na uszkodzenie płodu jest sprzeczna z konstytucją. A uzasadnienie daje furtkę, żeby ustawodawca sobie coś w tej sprawie regulował. Co obowiązuje: wyrok czy uzasadnienie?
PROF. EWA ŁĘTOWSKA: Oczywiście sentencja. Uzasadnienie jest pomocne przy jej interpretacji. Jednak brak tu sprzeczności. Uzasadnienie mówi, co ustawodawca może zrobić w przyszłości, po wyroku, regulując dopuszczalność aborcji z przyczyn embriopatologicznych.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022