„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Lewoskręt

Młodzi mają lewicowe poglądy, ale Lewica na tym nie zyskuje

Przed laty Leszek Miller, ówczesny szef SLD, zauważał, że działacze i elektorat jego partii są bardzo konserwatywni obyczajowo i odlegli od kulturowej rewolucji. Przed laty Leszek Miller, ówczesny szef SLD, zauważał, że działacze i elektorat jego partii są bardzo konserwatywni obyczajowo i odlegli od kulturowej rewolucji. Marek Sobczak
Duże wrażenie zrobiło niedawne badanie CBOS pokazujące, że młode pokolenie w Polsce mocno skręciło z poglądami w lewo. Pojawiło się pytanie, dlaczego na tej przemianie nie zyskuje Lewica. Są tego istotne powody.
Dopóki oficjalna Lewica nie zacznie mieć w sondażach poparcia 16–18 proc., stale będzie pokusa, aby polować w jej ogródku, co utrudnia powstanie „chadecji” – alternatywy dla PiS. Dopóki oficjalna Lewica nie zacznie mieć w sondażach poparcia 16–18 proc., stale będzie pokusa, aby polować w jej ogródku, co utrudnia powstanie „chadecji” – alternatywy dla PiS.

Po opozycyjnej stronie zachodzą właśnie spore przepływy elektoratu, co pokazują codzienne sondaże. W tworzącym się nowym układzie niePiSu lewicowy segment będzie odgrywał dużą rolę, ale być może nie ten, który jest. Istniejąca konstelacja Czarzasty – Zandberg – Biedroń wynikała z konieczności stworzenia w 2019 r. koalicji z rozsądku. Lewica dwa lata temu spełniła swoją rolę, zajęła kawałek placu, ale z trudem go broni, nie mówiąc już o ekspansji. Ówczesne prognozy mówiące, że oto narodziła się nowa „atomowa” jakość, że Sejm został właśnie przewietrzony i już wszystko będzie inaczej, nie sprawdziły się.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Lewoskręt"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021