Kraj

Lewoskręt

Młodzi mają lewicowe poglądy, ale Lewica na tym nie zyskuje

Przed laty Leszek Miller, ówczesny szef SLD, zauważał, że działacze i elektorat jego partii są bardzo konserwatywni obyczajowo i odlegli od kulturowej rewolucji. Przed laty Leszek Miller, ówczesny szef SLD, zauważał, że działacze i elektorat jego partii są bardzo konserwatywni obyczajowo i odlegli od kulturowej rewolucji. Marek Sobczak
Duże wrażenie zrobiło niedawne badanie CBOS pokazujące, że młode pokolenie w Polsce mocno skręciło z poglądami w lewo. Pojawiło się pytanie, dlaczego na tej przemianie nie zyskuje Lewica. Są tego istotne powody.
Dopóki oficjalna Lewica nie zacznie mieć w sondażach poparcia 16–18 proc., stale będzie pokusa, aby polować w jej ogródku, co utrudnia powstanie „chadecji” – alternatywy dla PiS. Dopóki oficjalna Lewica nie zacznie mieć w sondażach poparcia 16–18 proc., stale będzie pokusa, aby polować w jej ogródku, co utrudnia powstanie „chadecji” – alternatywy dla PiS.

Po opozycyjnej stronie zachodzą właśnie spore przepływy elektoratu, co pokazują codzienne sondaże. W tworzącym się nowym układzie niePiSu lewicowy segment będzie odgrywał dużą rolę, ale być może nie ten, który jest. Istniejąca konstelacja Czarzasty – Zandberg – Biedroń wynikała z konieczności stworzenia w 2019 r. koalicji z rozsądku. Lewica dwa lata temu spełniła swoją rolę, zajęła kawałek placu, ale z trudem go broni, nie mówiąc już o ekspansji. Ówczesne prognozy mówiące, że oto narodziła się nowa „atomowa” jakość, że Sejm został właśnie przewietrzony i już wszystko będzie inaczej, nie sprawdziły się.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Lewoskręt"

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021